Długi weekend sierpniowy zwieńczyło spotkanie plantatorów cebuli, które w miejscowości Sielec Biskupi zorganizowały firmy Enza Zaden, Bayer Crop Science oraz Yara Poland. Na plantacji cebuli należącej do Andrzeja Latosa odbyły się prezentacje wiodących i nowych odmian z oferty Enza Zaden. Rozmawiano także o odmianach ozimych.
Sprawdzone odmiany cebuli
Spotkanie otworzył Jacek Malinowski z Enza Zaden, który podziękował wszystkim za przybycie i przedstawił program spotkania. Zaraz po nim głos zabrał Bernard Zioło, także z Enza Zaden, który omówił cechy poszczególnych odmian. Pochodzą one z asortymentu Takii Seed, których dystrybutorem jest właśnie Enza Zaden. Odmiany Takstar F1 i Takmark F1 to najwcześniejsze propozycje, które uprawia się na polach Andrzeja Latosa. Ze względu na podmokły grunt, który opóźnił siew i chodną wiosnę, która nie sprzyjała harmonijnej wegetacji nie udało się tu wyzyskać pełni potencjału tychże odmian. Obie są jednak niezwykle plenne o ile siew nastąpi we właściwym czasie a warunki pogodowe są przynajmniej przeciętne – mówił Bernard Zioło. Pomimo krytycznej oceny eksperta przyznać należy, że rośliny które można było zobaczyć w Sielcu Biskupim były dorodne i zdrowe. Takstar F1 pozwala na dobre połączenie wczesności i wielkości. Odmiana Takmark cechuje się wysoką odpornością na fusarium i dużym wyrównaniem. To odmiana godna polecenia do uprawy dla sieci handlowych. Cebule odmian Bonus F1 i Medusa F1 są także wczesna. Do zbiorów przystępuje się tu w sierpniu. Pierwszą z nich można stosować zarówno w siewie rozrzedzonym jak i zagęszczonym.
Nie szkodzą jej majowe przymrozki. Może być przeznaczona do przechowywania. Odmiana Medusa F1 odznacza się wysoką tolerancją na warunki stresowe, zwłaszcza suszę. Przy dobrym dosuszeniu na polu może być przechowywana do marca. Jej wykorzystanie zwiększa bezpieczeństwo produkcji. Podobne zdanie wyraził Krzysztof Jawor: Z praktyki rosyjskich plantatorów wynika, że jeżeli cebula odmiany Medusa F1 zbierana jest w sierpniu, co stwarza dobre warunki jej dosuszenia, to jej przechowywanie do wiosny jest zupełnie bezproblemowe – powiedział przedstawiciel Takii Seed w Sielcu Biskupim. Odmiana Novista F1 to najwcześniejszy Rijnsburger przeznaczony do przechowywania. Dzięki rozbudowanemu systemowi korzeniowemu może być uprawiana na także słabszych glebach, choć najlepiej spisuje się na stanowiskach żyznych.
Nowe propozycje Takii Seeds
Świętokrzyskie spotkanie było także okazją do zaprezentowania nowej odmiany cebuli, która póki co nie ma jeszcze nazwy, a jedynie numer TTA – 752. Jest to odmiana wczesna i już pod koniec czerwca i w lipcu można dzięki niej prowadzić sprzedaż cebuli czerwonej w pęczkach. Kopanie można rozpocząć w ostatniej dekadzie lipca, choć naturalnym terminem jest tu sierpień. Jest przeznaczona do sprzedaży bezpośrednio po zbiorze. Nowością jest także odmiana typu Rijnsburger będąca w testach pod numerem TEON – 813. Na polu prezentowała się okazale, choć z oceną jej przydatności do uprawy towarowej trzeba się jeszcze nieco wstrzymać.
Czy warto postawić na cebule ozime?
Uczestnicy spotkania twierdzili, że ich uprawa jest nieco loteryjna. Przy niesprzyjających warunkach pogodowych zimą można stracić bardzo dużą część roślin. Pamiętajmy jednak o cyklach koniunkturalnych, tak bardzo silnie zarysowanych w sektorze ogrodniczym. Przyjęło się, że gdy jest tanio, to sieje się mało. Może się okazać, że wobec braku entuzjazmu do uprawy cebuli odmiany zimujące mogą przynieść znacznie lepszą dochodowość niż wskazywałyby ceny obecnie panujące na rynku – przekonywał Bernard Zioło. Dodał, że odmiany mieszańcowe z katalogu Takii Seed, takie jak Galatea, czy Boreas mają dość wysoką cenę, ale są za to mrozoodporne w znacznie większym stopniu niż większość odmian dostępnych na rynku. Odznaczają się także wysokim potencjałem plonotwórczym. W ofercie jest również znacznie tańsza odmiana ustalona Senshuy Yellow, sprawdzona wielokrotnie w polskich warunkach.