Lustracje wykonane w ostatnich tygodniach wskazują na duże nasilenie Stemphylium. O występowaniu tej choroby mogą świadczyć początkowe jasne smugi na szczypiorze, przesuwające od wierzchołka do podstawy szczypioru, a z czasem zasychanie całego szczypioru. W okresie intensywnego wzrostu szczypioru ochrona przed tą choroba okazuje się bardzo ważna.

O pojawieniu się Stemphylium świadczą początkowo wodniste zapadnięcia tkanki, a szczypior w tym miejscu przybiera jaśniejszą, oliwkową barwę. Plamy mają charakterystyczny wydłużany kształt i przesuwają od wierzchołka szczypioru do jego nasady. Mocno porażony szczypior bieleje i zasycha. W sprzyjających warunkach (temperatura 20-25°C, wysoka wilgotność powietrza 85-90%) grzyb bardzo szybko opanowuje plantację, prowadząc do gwałtownego zamierania liści.

 

Początkowe objawy Stemphylium na szczypiorze
Stopniowe zamieranie szczypioru spowodowane przez Stemphylium

Aby zapobiec występowaniu choroby w okresie intensywnego wzrostu cebuli konieczna jest intensywnie prowadzona ochrona fungicydowa. Warto w nią włączyć fungicyd Scorpion 325 SC, który ogranicza presję chorobową. W tym okresie dla dobrej ochrony cebuli zabiegi powinny być wykonywane co 7-10 dni.

Warto również zwrócić na obecność wciornastków, które także przy dużym nasileniu mogą mocno ograniczać powierzchnię asymilacyjna szczypioru. Im wcześniej zostaną zabiegi przeciwko tym szkodnikom, tym wyższa będzie ich skuteczność.

Więcej informacji o uprawie cebuli na onionleader.warzywapolowe.pl/