Na cebuli zimującej w gruncie zarówno na plantacjach w bardzo dobrej kondycji jak i tych słabszych występują już pierwsze objawy Stemphylium. Wiosna niestety jest chłodna z licznymi przymrozkami nocnymi, dodatkowo zaczęło mocno wiać, co sprzyja uszkodzeniom szczypioru cebuli.
Na najstarszych liściach szczypioru cebuli w bardzo dobrej kondycji, zaczynają zasychać końcówki liści. Na szczypiorze cebuli w słabszej kondycji już są zniszczone najstarsze liści. Przy cebuli zimującej można zastosować Signum 33 WG, Fandango 200 EC czy też Luna Experience 400 SC z dodatkiem siarczanu magnezu. Ażeby substancja aktywna dłużej się utrzymała na liściach i nie została zmyta przez opady lub deszczowanie należy dołożyć do cieczy roboczej produkt Protector w zalecanej ilości.
O pojawieniu się Stemphylium na cebuli świadczą początkowo wodniste zapadnięcia tkanki, a szczypior w tym miejscu przybiera jaśniejszą, oliwkową barwę. Plamy mają charakterystyczny wydłużany kształt i przesuwają od wierzchołka szczypioru do jego nasady. Mocno porażony szczypior bieleje i zasycha. W sprzyjających warunkach (temperatura 20-25°C, wysoka wilgotność powietrza 85-90%) grzyb bardzo szybko opanowuje plantację, prowadząc do gwałtownego zamierania liści.
Więcej o Stemphylim można przeczytać TUTAJ