Rozmawiamy dziś o plantacji ogórka polowego i wyzwaniach, jakie niesie ze sobą sezon 2024. Jesteśmy na plantacji w Hornigach gdzie realizowany jest projekt #100ton ogórków z hektara. Mimo wyjątkowy trudnych warunków, jak na obecny stan (2 sierpnia) plantacja jest w bardzo dobrej kondycji  zapowiadane są cały czas dobre zbiory ogórków. Jak dba się o te plantacje pod katem nawożenia i ochrony? O tym w rozmowie między Wojciechem Kopciem i Magdaleną Cieślak Włodarczyk.

Sezon ogórkowy opóźniony, ale …

Sezon jest o trzy tygodnie wcześniejszy niż zazwyczaj, co sprawiło, że zabrakło czasu na przygotowanie rozsady, zwłaszcza że w gospodarstwie były także jabłonie i truskawki, które wymagały naszej uwagi.

Wysiew nasion odbył się 8-10 czerwca, czyli miesiąc później niż standardowo przy odmianach o przewadze kwiatów żeńskich, gdzie zwykle wysiewa się w połowie maja. Mimo to pierwsze zbiory mieliśmy już 23 lipca. To daje pewne opóźnione w stosunku do standardów, ale teraz jesteśmy już w drugim tygodniu zbiorów.

Teraz naszym zadaniem jest dbanie o plantację, aby zbierać ogórki nie tylko w sierpniu, ale również we wrześniu, zgodnie z założeniami naszego projektu – mówi Magdalena Cieślak-Włodarczyk.

Stan ogórkowej plantacji w Hornigach 2 sierpnia 2024

Nawożenie stymulujące wzrost ogórków

Plany na najbliższy czas na plantacji ogórka polowego obejmują głównie ochronę zapobiegawczą przed chorobami oraz odpowiednie nawożenie. Kluczowe jest utrzymanie balansu między wzrostem wegetatywnym a generatywnym, co pozwoli uzyskać jak najwięcej owoców.

Na plantacji stosujemy nawozy z serii Kristalon Super. Obecnie jest to Kristalon Super czerwony (Gena). Podajemy go na przemian z saletra wapniową Calcinit i saletrą magnezową Krista MAG. Już częściowo ograniczyliśmy Calcinit na rzecz Krista MAG. To przekłada się na lepsza kondycję i żywotność liści.

Mateusz Włodarczyk prezentuje jaki jest potencjał plonowania jego ogórków

Ochrona – przede wszystkim zapobiegawcza

Niedawno plantacja doświadczyła wichur i gradobicia co spowodowało uszkodzenia liści. Te uszkodzenia są widoczne jako nekrozy i dziury w liściach. Dlatego konieczne było zabezpieczenie roślin przed wnikaniem patogenów i infekcjami.

Ocena stanu i kondycji plantacji jest pozytywna, choć jest sporo wyzwań. Stan i kondycję tej plantacji ogórka polowego oceniam jako bardzo dobrą. Zwłaszcza, że w porównaniu z innymi plantacjami, które zakończyły wegetację wcześniej z powodu wysokiej presji mączniaka. W tym roku presja mączniaka była ogromna, a rolnicy borykają się z ograniczoną ilością aktywnych substancji, które są dozwolone w ochronie roślin ogórka – komentuje Wojciech Kopeć, ekspert z firmy Yara.

Brak nowych aktywnych substancji w programie ochrony roślin wymusza na nas szukanie alternatywnych metod, takich jak efekty „dodatkowe” poprawnego nawożenia. Zdrowe, dobrze odżywione rośliny mają większą tolerancję na patogeny, co jest kluczowe w bieżących warunkach.

Walka ze szkodnikami jest wciąż możliwa dzięki dostępnym narzędziom. W przypadku mączniaka i kanciastej plamistości ogórka, stosowanie nawozów miedziowych było skuteczne. Trzeba jednak uważać na dawki miedzianu, ponieważ zbyt wysokie mogą spowodować opadanie kwiatów ogórka. Zbyt niskie – okażą się nieskuteczne. Oprócz Miedzianu, pomocne są nawozy zawierające miedź oraz legalne środki zawierające aktywne jony srebra, jak srebro koloidalne.

Najważniejsze jest działanie zapobiegawcze, ponieważ lepiej jest zapobiegać infekcjom niż je leczyć. Zbilansowane nawożenie i odpowiednia ochrona mogą znacznie zwiększyć odporność roślin na patogeny i szkodniki, co jest kluczowe w obecnych, trudnych warunkach uprawy.