Stan plantacji i pierwsze zabiegi na plantacjach cebuli zimującej (komunikat warzywniczy 27 marca 2025)

Cebule zimujące marzec 2025

Cebula zimująca praktycznie rosła przez całą zimę z wyłączeniem krótkiego okresu z niskimi temperaturami w styczniu. Spadki temperatur do nawet -12°C nie zaszkodziły roślinom. Po chwilowym ociepleniu na początku marca kiedy to praktycznie ruszyła już wegetacja a producenci wysypali pierwszą dawkę nawozów azotowych. Potem znowu nastąpiło znaczne ochłodzenie.

Stan plantacji cebuli zimujące w marcu 2025

Marcowe spadki temperatury co prawda nie sięgnęły wartości ze stycznia ale przynajmniej jedna noc była z temperaturą około  -7°C. Kilka następnych poranków było z temperaturami około -5°C. Jednak nawet takie spadki nie spowodowały wymarznięcia roślin. Co prawda na niektórych plantacjach gdzie były słabsze rośliny najstarsze liście do połowy zostały zważone przez mróz, ale nie wpłynęło to na kondycje całej rośliny. System korzeniowy jest biały i się dość mocno rozrasta, a część nadziemna zaczyna wypuszczać nowe liście.

Ważne zbiegi wiosną

Ze względu na suchą wierzchnią warstwę gleby trzeba by lekko ją zwilżyć i opryskać produktami doglebowymi, aby zabezpieczyć przed wschodami chwastów. Można to zrobić produktem Wing P w ilości około 1 l/ha. Produkt ten nie wymaga od cebuli nalotu woskowego. Jeżeli natomiast na plantacji są chwasty po przezimowaniu kiedy mamy choć niewielki nalot woskowy to trzeba próbować zwalczać chwasty produktami pażącymi takimi jak Basagran i Goal. Można też przygotować mieszaninę z dodatkiem Lentagranu stosując niewielkie dawki produktów w małej ilości wody przy niskim ciśnieniu tworząc grubą krople. Zabieg wykonujemy na suche rośliny w godzinach dopołudniowych co zapewni lepszą skuteczność zastosowanych produktów.

Kiedy pierwsze nawożenie cebuli

Plantacja można również zasilić niewielką dawką nawozów kompleksowych takich jak Yara MilaComplex. Dawka nawozu powinna wynosić od 150 do 200 kg na hektar.

Jeżeli rośliny już dobrze ruszą z wegetacją można również wykonać oprysk produktami aminokwasowymi Może to być np. Terrasorb Complex (1,5 l/ha) z dodatkiem produktów zawierających kwasy humusowe np. Black Jack w dawce 2 l/ha. Rośliny jednak muszą mieć w czasie wykonywania zabiegu optymalne warunki wilgotnościowe. Wtedy dostarczone im produkty będą mogły być wykorzystane do wznowienia wzrostu części nadziemnej i podziemnej.