Produkcja warzyw z certyfikatem ekologicznym zyskuje popularność w naszym kraju. Sprzyjają temu wyższe stawki, jakie za tego typu towary można osiągnąć. Rozwija się także domowe przetwórstwo. Wyprodukowanie atrakcyjnego, smacznego produktu to jednak dopiero połowa sukcesu. Drugą jest sztuka jego sprzedaży. Okazuje się, że w Polsce pojawia się coraz więcej miejsc dedykowanych właśnie handlowi takim asortymentem.
Gdzie sprzedawać?
Gospodarstwom, w których produkowane są warzywa certyfikowane ekologicznie oraz wytwarzane są certyfikowane produkty z nich, spore możliwości daje sprzedaż tych towarów w specjalnie do tego celu przeznaczonych miejscach. Dwie takie lokalizacje – targowiska w Warszawie i Katowicach – zapewnia firma BioBazar. Współpracujemy z producentami ekologicznymi. To jedna z głównych zasad naszej działalności, kierujemy się nią już od 8 lat, czyli od początku istnienia firmy. Na niektórych stoiskach znaleźć można produkty mieszane, na części także te, pochodzące z gospodarstw będących w okresie konwersji. Ogólnie jednak przyciągamy konsumentów, którzy poszukują certyfikowanej ekologicznie żywności, więc staramy się, by właśnie takie produkty mogli kupić na naszych bazarach. Współpracujemy z rolnikami i pośrednikami, ale zdecydowanie preferujemy żywność w jakości ekologicznej – informuje Joanna Żuchlińska z tej firmy. Miejsce na targowisku może zostać udostępnione na potrzeby jednorazowej ekspozycji, ale znaczna część wystawców decyduje się na dłuższy okres współpracy. Może to być np. umowa miesięczna, choć są i tacy, którzy regularnie oferują swe produkty na warszawskim targowisku ekologicznym od chwili jego uruchomienia. W Warszawie targowisko przy ulicy Wołoskiej 3 czynne jest w każdą środę i piątek, w godzinach 10.00-18.00, w sobotę 8.00-16.00. W Katowicach przy Brackiej 20 bazar czynny jest w środy w godzinach 9.00-17.00 i soboty od 7.30 do 15.00.
Dodatkowe możliwości BIOBAZARU
BioBazar oferuje swym partnerom dodatkowe możliwości. Jest to np. zamieszczenie opisu gospodarstwa i jego produktów na firmowej stronie internetowej. Klienci mogą także dokonać zakupów przez telefon lub email – przyjmowane są zamówienia za minimum 100 zł, a do ceny dowożonych produktów doliczane jest 10% ich wartości ceny netto. Plantator zbywa więc produkty po standardowej stawce i nie jest obciążony kosztami ich dostawy do odbiorcy.