Sprawdzone rozwiązania w ochronie warzyw

Podczas licznych spotkań jakie na początku organizowała firma Syngenta, mówiono o nowych i sprawdzonych rozwiązaniach w ochronie warzyw. Szczególnie w odniesieniu do chorób grzybowych dostępne jest szeroki wachlarz środków, dzięki którym można zapewnić wysoką zdrowotność upraw. Mówił o nich Roman Parzych z Syngenta.  

Specjalista z Syngenta omawiając tematykę związaną z ochrona warzyw, zwracał uwaga na optymalne wykorzystanie dostępnych produktów do ochrony, zwłaszcza w perspektywie malejącej ich puli. Amistar to znany, obecny na rynku od wielu lat produkt z grupy strobiluryn, o szerokim spektrum zwalczanych chorób jak też chronionych gatunków. Jest to preparat typowo zapobiegawczy, polecany do stosowania przed wystąpieniem objawów chorobowych.  Scorpion 325 SC to już dwuskładnikowy fungicyd (difenokonazol + azoksystrobina), ma bardzo dobre działanie zapobiegawcze ale też wysoką skuteczność interwencyjną. Dwie substancje aktywne to rozszerzone spektrum zwalczanych patogenów. Doskonale zwalcza w uprawie warzyw alternariozy, mączniaki prawdziwe, plamistość pierścieniową, rdze, bielika krzyżowych i zgniliznę twardzikową.  Scorpion szybko zdobył uznanie producentów ponieważ ma działanie zapobiegawcze i interwencyjne. Difenkonazol hamuje kiełkowanie zarodników oraz zatrzymuje infekcje do których już doszło – podkreślał Roman Parzych. Scorpion 325 SC posiada obecnie szeroki zakres rejestracji w uprawie warzyw i może być używany do ochrony: cebuli, pora, szczypiorku, kalafiora brokuła kapusty głowiastej, brukselskiej, włoskiej i pekińskiej, sałaty, fasoli szparagowej grochu na zielone nasion, ogórka, papryki, pomidora oraz szparagów.

Roman Parzych wskazywał jak chronić warzywa w nadchodzącym sezonie

 

Dzięki takim produktom jak Amistar 250 SC (azoksystrobina), Amistar Opti 480 SC (azoksystrobina i chlorotalonil), Ridomil Gold MZ Pepite (metlaksyl i makozeb) i Scorpion 325 SC można zapewnić bardzo dobrą ochronę warzyw przed większością chorób grzybowych – podkreślał specjalista z Syngenta.

Roman Parzych wspomniał także o nowym produkcie w portfolio Syngenta jakim jest zaprawa Wakil XL 325 WG (zawiera a 3 substancje aktywne), którą można zaprawiać groch, łubin, bobik, soczewicę i ciecierzycę. Prelegent wspomniał też o nowej rejestracji herbicydu Lumax 537,5 SE (zawiera aż 3 substancje aktywne, terbutylazyna + mezotrion + s-metachlor), który zapewnia skuteczne zwalczanie jedno – i dwuliściennych chwastów w uprawie kukurydzy cukrowej. Zwalcza on szerokie spektrum chwastów i nie wymaga mieszania z innymi produktami. Polecany jest do stosowania po siewie nasion ale przed wschodami lub zaraz po wschodach (do fazy 2-3 liści kukurydzy).