Skuteczna ochrona sałaty

Odmiana Orelian

Pokaz Polowy Sałaty który w miejscowości Szydłów Kolonia koło Piotrkowa Trybunalskiego odbył się 10 czerwca (czytaj więcej) stał się polem wymiany doświadczeń i wiedzy w zakresie uprawy sałaty. Jedna z prelekcji tego dnia dotyczyła zabezpieczania zdrowotności tego gatunku i przy okazji innych warzyw liściowych i nie tylko. Skuteczna ochrona sałaty to jeden z podstawowych warunków dostarczenia na rynek produktu o odpowiednio wysokich parametrach.

Zagrożenia cyklu produkcyjnego

Mączniak rzekomy, zgnilizna twardzikowa i szara pleśń to choroby grzybowe, które stanowią poważne zagrożenie dla plantacji sałaty. O zapobieganiu wystąpieniu tych jednostek chorobowych mówił podczas spotkania Roman Parzych z firmy Syngenta. Jednym z preparatów, które skutecznie ograniczają rozwój tych chorób jest Amistar 250 SC. To produkt oparty na strobilurynie (Amistar Technology). Działa on więc zapobiegawczo. Liczy się tu odpowiedni termin wykonania zabiegu. Działa on jednak dość długo. Ma 14 dniowy okres karencji. W uprawie polowej sałaty można go zastosować dwukrotnie w dawce 0,8 l/ha w 600 l wody. Minimalny odstęp między zabiegami to 7 dni. Innym rozwiązaniem godnym uwagi jest Scorpion 325 SC. Zawiera on w swym składzie dwie substancje aktywne – azoksystrobinę i difenokonazol. Dzięki tej drugiej substancji działa on nie tylko zapobiegawczo ale i interwencyjnie. W uprawie sałaty ma on także 14 dniowy okres karencji. Zalecana dawka to 1 l/ha. Produkt można użyć dwukrotnie. W późniejszych okresach wegetacji rekomenduję Switch 62,5 WG. Posiada on rejestrację do użycia przeciw szarej pleśni i zgniliźnie twardzikowej. To także preparat dwuskładnikowy o działaniu zapobiegawczym i interwencyjnym. W uprawie sałaty zalecana dawka to 0,6-0,8 kg/ha. Zaletą jest jednak krótszy okres karencji. W przypadku tego produktu jest to 7 dni – wyjaśniał Roman Parzych.

Taka kondycja sałat na kolekcji to efekt m.in. dobrej ochrony przed chorobami i szkodnikami

Ochrona sałaty przed gąsienicami

Pewnym wyzwaniem jest ochrona sałaty przed gąsienicami motyli. W palecie produktów firmy Syngenta znajduje się bardzo skuteczne rozwiązanie, a mianowicie Affirm 095SG zarejestrowany do zwalczania słonecznicy orężówki.. To produkt znany zwłaszcza z ochrony sadów drzew owocowych. Jest tam stosowany ze względu na doskonały stopień likwidacji gąsienic motyli w różnych stadiach rozwojowych. W przypadku sałaty preparat ten aktualnie posiada rejestrację na ten jeden gatunek szkodnika – informował Roman Parzych. Jednorazowo można stosować 3 kg produktu na 1 ha. W sezonie wegetacyjnym dopuszczone są 3 zabiegi. Minimalny odstęp między nimi to 7 dni.

Inne rozwiązania do ochrony plantacji warzyw

Ze względu na obecność plantatorów, którzy w swych gospodarstwach uprawiają inne jeszcze gatunki warzyw, Roman Parzych w swym wystąpieniu odniósł się do szerszej grupy preparatów. Jednym z nich był pyretroid Karate Zeon 050 CS. Mówca przestrzegał przed wykonywaniem zabiegów tym skutecznym preparatem w warunkach wysokich temperatur. Produkt ten posiada szeroką rejestrację. Można go wykorzystywać w ochronie m.in. cebuli, ziemniaków czy zbóż. Interesującym produktem, także o szerokim spektrum zastosowań jest Boxer 800 EC. To herbicyd zawierający prosulfokarb. Stosuje się go do selektywnego zwalczania niektórych rocznych chwastów jednoliściennych i dwuliściennych w wielu uprawach, także warzywnych.