Zaraza ziemniaka to coroczny problem producentów ziemniaków. Gdy tylko wystąpią korzystne warunki pogodowe, choroba może rozwinąć się bardzo szybko niszcząc nadziemne części roślin i co się z tym wiąże ograniczając powierzchnię asymilacyjną. Konsekwencje – zmniejszenie plonu i pogorszenie jego jakości. Dlatego tak ważne w przypadku tej choroby są działania zapobiegawcze, pozwalające zapobiec „epidemii”. Związany z tym jest odpowiedni dobór fungicydów i terminowe wykonanie zabiegów ochrony.
Nie dajmy się zaskoczyć
Zabiegi przeciwko zarazie ziemniaka wymagane są już w sytuacji, gdy występują warunki sprzyjające jej rozwojowi. Sprawca choroby, organizm grzybopodobny Phytophthora infestans najlepiej rozwija się w warunkach dużej wilgotności i w niezbyt wysokich temperaturach. Największa produkcja zarodników występuje w temperaturze 21°C i wilgotności względnej 100%. Infekując liście patogen powoduje najpierw małe, jasnozielone plamki o nieregularnych kształtach. W korzystnych warunkach dla rozwoju choroby plamki te powiększają się i przechodzą w nekrozy koloru brązowego. Z czasem liście i łodygi zaczynają zasychać i przedwcześnie zamierają. W okresie opadów deszczu zarodniki spłukiwane są z liści na glebę, gdzie mogą porażać bulwy. Na powierzchni bulw zaraza ziemniaka tworzy nieregularne, szarosine, wklęsłe, twarde plamy. Po przekrojeniu bulwy w takim miejscu widoczne są rdzawe zacieki w głąb miąższu.
Pewna i skuteczna ochrona
Na rynku znajduje się wiele preparatów zwalczających zarazę ziemniaka. Czołową pozycję pod względem skuteczności zajmuje Carial Flex.
Co można zyskać stosując Carial Flex do ochrony ziemniaków:
- produkt ma bardzo dobre działanie zapobiegawcze i lecznicze – ocena wg Euroblight to 4,4 za skuteczność działania.
- przeciwdziała infekcjom pierwotnym i wtórnym.
- zapewnia bardzo dobrą ochronę liści i łodyg dzięki dwóm składnikom aktywnym: 250 g mandipropamid + 180 g/kg cymoksanil.
- zapewnia utrzymanie strategii antyodpornościowej, dzięki dwóm różnym mechanizmom działania substancji aktywnych.
- zwalcza skutecznie wszystkie patotypy zarazy ziemniaka.
- bardzo dobrze sprawdza się jako drugi zabieg po Ridomilu Gold MZ we wczesnej fazie wzrostu roślin. Polecany do przemiennego stosowania z innymi fungicydami w ciągu całego okresu wegetacji ziemniaków.
- w trakcie wzrostu roślin chroni liście i łodygi dzięki działaniu powierzchniowemu, translaminarnemu (wgłębnie) i lokalnie systemicznemu.
- ma szybkie tempo wnikania do rośliny – skuteczność zyskuje się już w ciągu 30 minut po zabiegu, a występujące po tym czasie opady deszczu nie wpływają na obniżenie skuteczności preparatu.
- jest łatwy w stosowaniu – zalecenia dawka to 0,6 kg/ha.
- posiada krótki okres karencji, wynoszący tylko 7 dni.
Autor: dr hab. Katarzyna Rębarz, Syngenta Polska
Artykuł reklamowy
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.