Wiosna jak to wiosna, kapryśna bywa. Dlatego też czasem trudno podjąć decyzję o terminach siewów, takich gatunków jak cebula. Za wcześnie – to ryzyko przymrozków, za późno – gleba obeschnie i mogą być problemy ze wschodami. Czy zatem siać już cebulę, czy lepiej poczekać?
Siewy cebuli – teraz albo dopiero za miesiąc
Tegoroczna zima nie była byt obfita w opady śniegu i deszczu, a zapasy wody w glebie nie są zbyt duże. Dodatkowo pogoda w ostatnich dniach sprzyjała szybkiemu przesychaniu gleby i utraty wilgoci, podobnie zresztą jak nocne przymrozki w połączeniu z wysokimi temperaturami w ciągu dnia. Patrząc na prognozy krótko – i długoterminowe raczej nie widać szans na poprawę zapasów wody w glebie. Niektórzy plantatorzy rozpoczęli już siewy cebuli w dniach 20-22 marca, inni planują to zrobić w najbliższych dniach. Ważne jest w tym momencie wykorzystanie dostępnych jeszcze zapasów wody w glebie. Należy się spodziewać, przy obecnych warunkach pogodowych, że wschody cebuli będą rozciągnięte w czasie i mogą trwać nawet do 4 tygodni. Kto nie zasieje teraz będzie mógł to zrobić dopiero koło połowy kwietnia, kiedy to zapowiadane są opady deszczu – uważa Władysław Tokarczyk, koordynator projektu Onion Leader, firmy Syngenta. Jego zdaniem mimo deficytu wilgoci siewy nie powinny być zbyt głębokie i najlepiej umieścić nasiona na głębokści 2-2,5 cm. Przy zbyt głębokim siewie, w sytuacji gdyby wystąpiły opady i doszło do zagęszczenia (zaskorupienia) wierzchniej warstwy gleby, wschody mogą być utrudnione.
W tej chwili jako pierwsze zabieg herbicydowy po siewie cebuli najbezpieczniejsza jest pendymetalina w dawce 0,75 l/ha (gleby lekkie) do 1 l/ha (gleby ciężkie), najlepiej z dodatkiem adiuwantu, który utrzyma herbicyd w wierzchniej warstwie gleby. Można również do pendymetaliny dodać 0,5 l/ha herbicydu Boxer. Kolejne zabiegi z użyciem herbicydów totalnych, trzeba będzie wykonać tuż przed wchodami – jest to tzw. zabieg czyszczący, zapewniający wschody w warunkach wolnych od konkurencji chwastów.
Utrzymać wilgoć w glebie
Wykonując siewy cebuli w warunkach gdy zależy nam na utrzymaniu wilgoci w glebie, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu gleby do siewu. Jesteśmy w Wielkopolsce gdzie trwa siew cebuli. Tu z boku stoi agregat uprawowy, który przygotowuje glebę do bezpośredniego siewu nasion cebuli. Gospodarujemy oszczędnie tą glebą, odpowiednio ją zagęszczamy tak by utrzymać wilgoć a wysiane nasiona miały dostęp do wilgoci. Siewy w tym konkretnym przypadku są wykonywane na głębokość 3 cm – mówi Jakub Sobecki z Doradztwo Agronomiczne Sobecki. Podobnie tutaj pierwsze zabiegi herbicydowe oparte będą na pentymetalinie z dodatkiem aklonifenu i adiuwantu doglebowy Soliterra.