Region radomski od wielu lat związany z uprawą papryki realizowaną w nieogrzewanych tunelach foliowych. W tym roku zbiory papryki trwają już na dobre, jednak ceny nie są satysfakcjonujące dla plantatorów. Z czego to wynika? Zapytaliśmy o to Pana Mirosława Łuska, prezesa Zrzeszenia Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej podczas oficjalnej inauguracji drugiej edycji kampanii Moc Polskich Warzyw.

4 sierpnia w Potworowie odbyła się uroczysta inauguracja kampanii Moc Polskich Warzyw. W naszym regionie produkujemy około 40 asortymentów warzyw, choć oczywiście wśród nich prym wiedzie papryka uprawiana pod osłonami. Ten sezon zaczął się z dość niskim poziomem cen jaka jest oferowana producentom. Jest to mniej więcej połowy kwoty jaką za paprykę otrzymują plantatorzy z Holandii. W mojej opinii jest to efekt manipulacji ze strony sieci handlowych, która w chwili obecnej są głównym odbiorcą naszych warzyw. Ceny po jakich jest sprzedawana papryka w sieciach handlowych jest nieadekwatna do tej, po jakiej sprzedają paprykę plantatorzy – mówi Mirosław Łuska.

Ceny papryki w punktach skupu na dzień 8 sierpnia kształtują się w granicach 2,7-2,8 zł/kg i 3,2-3,5 zł/kg za towar najwyższej jakości (eksportowy).

Trwająca już kampania Moc Polskich Warzyw ma przed wszystkim przekonać Polakom do spożywania jak największej ilości polskich warzyw w sezonie gdy są one dostępne. Życzyłbym sobie, że by polscy konsumenci dokonując zakupów wybierali warzywa polskiego pochodzenia. Bardzo ważne jest w tym wszystkim oczywiści poprawne oznakowanie produktów na półkach sklepowych o co również jako Zrzeszenie i jako plantatorzy walczymy – powiedział Mirosław Łuska.

Więcej o kampanii Moc Polskich Warzyw TUTAJ