W dniu 22 maja firma Hazera wspólnie z Grupą Producentów Rozsad Warzyw Krasoń i Biovedas Labolatoires zorganizowała spotkanie w gospodarstwie Państwa Magdaleny i Damiana Jędrychów. W jego trakcie można było przekonać się o wysokiej jakości odmian warzyw oferowanych przez podmiot. W centrum uwagi znalazły się uprawy sałaty i rzodkiewki z których słyną okolice Piotrkowa Trybunalskiego. Spotkanie otworzył Adam Balcerzyk z firmy Hazera i zaprosił do zwiedzenia upraw.
Sałaty masłowe pod osłony i do gruntu
O uprawianych odmianach sałaty opowiedziała uczestnikom spotkania Małgorzata Zadura. Zaprezentowane zostały odmiany sałaty masłowej, które powoli wiążą główkę. Jedną z nich jest ‘Graffiti’, która już od 4-5 lat cieszy się zainteresowaniem plantatorów. Cechuje ją wysoka trwałość polowa oraz możliwość uprawy przez cały rok w gruncie, a w okresie wiosennym i jesiennym także pod osłonami. W północnej części kraju odmianę tę uprawia się coraz powszechniej w tunelach foliowych przez cały rok z dobrymi rezultatami. ‘Graffiti’ wykształca duże, otwarte i ciężkie główki w ciemnym odcieniu zieleni. Wysoki połysk liści ułatwia prowadzenie handlu. Choć jest w dużym stopniu odporna na mączniaka rzekomego, to zdarzają się przypadki występowania porażenia. Główne zalety przy uprawie tej odmiany to bardzo ładny niezagniwający, spód i odporność na zamieranie brzegów liści. Inną odmianą sałaty powoli zwijającą główkę jest ‘Kordula’. To także odmiana o wysokiej zdrowotności. Najważniejszą cechą różniącą ‘Kordulę’ od poprzednio omawianej sałaty jest kolor liścia, który jest znacznie jaśniejszy i nie ma tak intensywnego połysku. Odmiana ‘Zeralda’ cieszy się zainteresowaniem zwłaszcza w gospodarstwach pod Krakowem. Główki są ciężkie, żółto-zielone. Dobrze radzi sobie w wysokich temperaturach, przydatna do transportu na dalsze odległości.
Raczej do gruntu
Kolejne odmiany sałaty, które można było zobaczyć podczas spotkania to ‘Speranzia’ i ‘Sapristi’. ‘Speranzia’ jest równie odporna na mączniaka, co ‘Graffiti’ i także można ją polecać do całorocznej uprawy w gruncie, ale nie nadaje się do uprawy latem w tunelu czy szklarni , nawet jeśli będzie zraszana. ‘Graffiti’ czy ‘Kordula’ może się udać bardzo ładnie w całorocznej uprawie pod osłonami, ‘Speranzia’ na pewno nie, więc zalecam ją głównie do uprawy polowej – mówiła podczas spotkania Małgorzata Zadura. Nowością jest odmiana ‘Sapristi’. Jest w pełni odporna na mączniaka rzekomego, nie zagniwa od spodu. Jest pożądana przez sieci handlowe. Wykształca główki średniej wielkości, które bardzo długo nie zwijają się. To odmiana typowo polowa, choć doświadczeni ogrodnicy z powodzeniem mogą ją uprawiać także pod osłonami. Także średniej wielkości główki, dobrze wypełnione o otwartym pokroju i dobrze zamknięte od spodu wykształca odmiana ‘Ghilbi’. Ma ona połyskliwe, jasnozielone liście. Nie przejawia tendencji do zasychania brzegów liści (tipburn). Nawet w warunkach podwyższonej wilgotności w okresach chłodu nie zagniwa od dołu. Cechuje ją dobre wyrównanie i długa trwałość pozbiorcza. Polecana do uprawy wiosną i jesienią.
Sałaty liściowe i kruche
‘Anubi’ to sałata w typie Lollo Rossa. Może być uprawiana w gruncie przez cały okres wegetacji. Wykształca liście mocno postrzępione, błyszczące, intensywnie czerwone. Może być uprawiana z przeznaczeniem na mieszanki liściowe, ale także do sprzedaży w całości. Jest dostępna w technologii nasion precyzyjnych w odróżnieniu do np.: odmiany Bacchus, której nasiona można nabyć wyłącznie w otoczce. Zaprezentowano także odmianę póki co pozostającą pod numerem Ice 17891 oraz odmianę ‘Donovan’. Druga z nich pochodzi z wachlarza włoskiej firmy Isi Sementi. To warzywo o ciemnozielonej barwie, polecane do uprawy latem, raczej w gruncie.