Aktualnie w większości gospodarstw produkujących ziemniaki trwają prace związane z sadzeniem. Tak też jest w gospodarstwie SGGW w Żelaznej, gdzie w tym roku zostanie posadzone ok 360 hektarów tego gatunku z przeznaczeniem na produkcji chipsów. Jak wygląda przygotowanie ziemi i jakie odmiany zostaną posadzone w tym roku? W jaki sposób ogranicza się w tym gospodarstwie skutki suszy postanowi i wiele inny aspektów uprawy przedstawił z-ca dyrektora Michał Topolski.
Kilka słów wstępu…
Powierzchnia uprawianych gruntów w gospodarstwie SGGW w Żelaznej to około 1000 ha. W skład którego wchodzą dwa gospodarstwa w Chylicach i Żelaznej. W tym roku na ok 1/3 powierzchni zostaną posadzone ziemniaki 11 odmian. Pozostałe uprawy to m.in. marchew, fasola szparagowa, buraczek ćwikłowy, szpinak oraz zboża. Za terminowe wykonywanie prac odpowiada 23 pracowników fizycznych.
Jakie wygląda przygotowanie ziemi?
Michał Topolski: Na polach gdzie w tym roku będą uprawiane ziemniaki w ubiegłym roku były uprawiane zboża lub fasola szparagowa, po zbiorze nasion została wykonana uprawka i zostały wysiane poplony w postaci owsa, facelii, gorczycy, rzodkwi oleistej. Poplony te zostały zniszczone na jesień talerzówką a następnie została wykonana orka zimowa. Nawożenie oparte jest o wyniki analizy chemicznej gleby. Tak dla przykładu nawożenie na polu, gdzie aktualnie jest sadzona odmiana Omega wiosną w pierwszej kolejności zostaje wysiana sól potasowa w ilości 200 kg/ha. Odbyło się to na przełomie lutego/marca celem wypłukania szkodliwych chlorków. Następnie zostało wykonywane bronowanie oraz zbieranie kamieni. W następnej kolejności została rozsiana kreda nawozowa w dawce 400 kg/ha oraz 400 siarczanu wapnia w tym roku produktu AgroSulka i nawozy fosforowe w postaci Polidapu lub Ultra Dap w dawce 150 kg/ha , a także dostarczany jest azot w postaci RSM-u 26 lub mocznika w ilości 70-80 kg czystego składnika na hektar całość jest dobrze wymieszana z ziemią agregatem tuż przed sadzeniem.
Czy jest jakaś kolejność sadzenia odmian?
M. T.: Tak, w pierwszej kolejności sadzone są odmiany, które będą zbierane w pierwszej kolejności tzw ,,superfresh’’ i ,,fresh” Są to odmiany Lady Rosetta i Smith Comet odmiany te w pierwszej kolejności trafiają do zakładów przetwórczych. Jako ostatnie wysadzane są VR 808 oraz Saturna. Odmiany te są przeznaczone do długiego przechowywania.
Napełnianie sadzarki Dostawa sadzeniaków z firmy Europlant odmiany Omega
Jaki rozstaw sadzenia jest stosowany?
M. T.: Generalnie jest to uzależnione od kalibrażu sadzeniaka. Przyjmujemy, że ziemniaki w kalibrażu 45-55 mm wytwarzają cztery pędy, w kalibrażu 35-45 wytwarzają trzy pędy. Na podstawie kalibrażu oblicza się ilość pędów w przeliczeniu na hektar. W naszych warunkach jest to około 160 000-180 000 pędów w przeliczeniu na hektar. I tak w kalibrażu największym wychodzi około 42 tys./ bulw na hektar. Sadzimy też sadzeniaki w mniejszym kalibrażu 28-35. Rozstaw w zależności od kalibrażu waha się od 21 cm do 38 cm. Uwzględnia się też przy doborze rozstawu odmiany.
Czy są jakieś konkretne działania mające na celu ograniczenie skutków suszy?
M. T.: Oczywiście, tam gdzie z tym problemem możemy mieć do czynienia sadzimy odmiany mniej wrażliwe na niedobory wody takie jak Hermes i Arsenal. Te odmiany zazwyczaj trafiają na pola nie nawadniane, z niskim poziomem wód gruntowych. Część pól jest nawadnianych i w okresach kiedy jest widoczny deficyt wody uruchamiamy deszczownie. Drugim sposobem jest sadzenie większych sadzeniaków na stanowiskach ubogich w wilgoć w rzadszych rozstawach nawet do 38 cm.
Czy ziemniaki są zaprawiane przed sadzeniem?
M. T.: Ziemniaki w tym roku są zaprawiane preparatem Moncut 460SC jest to zaprawa grzybobójcza, o działaniu systemicznym, do zaprawiania ziemniaków w celu ich ochrony przed rizoktoniozą. Zaprawianie odbywa się przez opryskiwanie bulw tuż przed ich wysadzeniem. Ponadto pas ziemi tam gdzie później trafiają sadzeniaki jest podawany nawóz w postaci oprysku AgraVita Activ 48. Jest to nawóz donasienny,
Jakie zabiegi będą wykonywane po posadzeniu?
M. T.: Przed obredlaniem zostaną dostarczone kolejne nawozy, tym razem siarczan potasu w ilości ok 100- 150kg/ha, oraz druga dawka nawozu azotowego w postaci saletrzaku z borem w ilości 150-200kg/ha, oraz zostanie rozlany RSM w dawce jaką pozwoli uzupełnić azot względem wymagań danej odmiany, a zarazem nie zostanie przekroczona maksymalna dopuszczona dawka azotu w przeliczaniu na hektar.
Dziękuję za rozmowę i życzę udanego sezonu 2020
Sadzenie ziemniaków Zestaw w do sadzenia Sadzenie ziemniaków w Skierniewicach