Enza Zaden wraz z Takii Seed swą kwaterę pokazową zlokalizowała w gospodarstwie Marka Słoty w Chodowie. Tam też jej przedstawiciele oczekiwali na plantatorów podczas Charsznickich Dni Kapusty 2019. Odpowiadali na pytania, dzielili się wiedzą. Jeden z nich, Bernard Zioło, zdecydował się dokonać prezentacji odmian kapust przed obiektywem kamery.
Uniwersalne przeznaczenie
Odmiana Strukta to najbardziej uniwersalny wariant, jeśli chodzi o długość zbioru. Po ok. 75-80 dniach główki osiągają masę 2,5-3 kg. To dobra wielkość do sprzedaży w kartonach czy workach na świeżym rynku. Pozostawiona na polu przez 120-150 dni dorasta do 5-8 kg i wybornie nadaje się do kwaszenia – mówił podczas tegorocznych Charsznickich Dni Kapusty Bernard Zioło.
Dobra na lato
Na trudne warunki uprawy, wysokie temperatury, interesującą propozycją jest Cheers. Cechuje się znacznie krótszym okresem wegetacji, wynoszącym ok. 80 dni przy plonie przeznaczonym do sprzedaży na świeży rynek. Po takim czasie główki mają masę 3-4 kg, a więc są dość chętnie kupowane na rynkach hurtowych, ceniących okazałe rozmiary. Tę odmianę można jednak pozostawić na polu aż dorośnie do 5-6 kg. Wówczas pozwala na szybkie, lipcowe kiszenie.
Na półkę supermarketu
W tym segmencie wymieniłbym dwie odmiany: Predeco i Verdeco. Obie cechują się krótkim okresem wegetacji, wynoszącym 75-80 dni. Główki o wielkości 1,5-2 kg szybko osiągają twardość. Co ważne, obie odmiany można uprawiać w poplonie. Lipcowy termin sadzenia pozwala na jesienny zbiór z opcją przechowania do marca – mówił w Chodowie B. Zioło.
Na długie przechowywanie
Plantatorom, którzy chcą zachować ciągłość sprzedaży kapusty przez cały rok, ekspert firmy Enza rekomendował uprawę odmiany Storka. Najlepiej jest sadzić ją w drugiej połowie maja i w czerwcu w obsadzie ok. 35 tys. sztuk na 1 ha. W takiej koncentracji główki osiągają masę 3-3,5 kg. Jeżeli celem jest uzyskanie główek mniejszych, o masie ok. 1,5 – 2 kg, wówczas obsadę należy zagęścić. Odmiana ta dobrze znosi uprawę w zagęszczeniu nawet do 60 tys. sztuk na 1 ha. Typowo przechowalniczą odmianą w portfolio Takii jest Coronata. Dobrze znosi zmienność glebową na polu i daje główki o masie 3-4 kg. Zaletą jest także zdrowotność. Wykazuje odporność na fuzariozę oraz wysoką tolerancję na Xanthomonas.
Więcej odmian
W chodowskiej kwaterze zobaczyć można było znacznie więcej odmian, nie tylko białej kapusty. O niektórych z nich więcej można dowiedzieć się podczas oglądania poniżej zamieszczonego filmu: