Selery stają się modne. Dzieje się tak dzięki telewizyjnym programom kulinarnym, w których szefowie kuchni i celebryci zachwalają ich właściwości smakowe i prozdrowotne. Wzrastające zainteresowanie nie przekłada się jednak na wyższe ceny. Przynajmniej jeszcze nie. Rynek selerów obecnie nie oferuje atrakcyjnych stawek dla plantatorów chcących sprzedać swe plony.
Więcej selerów korzeniowych w Holandii
Produkcja selerów korzeniowych w Holandii rośnie. Nie ma jeszcze oficjalnych danych o produkcji za ostatni rok. Wiadomo jednak, że w 2016 roku areał uprawy tego gatunku wzrósł z poziomu 1500ha do 1700ha. Specjaliści z Holenderskiego Stowarzyszenia Plantatorów Selera szacują że w 2017 roku warzywo to mogło rosnąć na ok. 1900ha. Podają też, że bardzo dobre były uzyskiwane wydajności. Członkowie tej holenderskiej organizacji od 1999 roku zgłaszają osiągnięte plony. Tegoroczne były jednymi z najwyższych w historii.
Czynniki kształtujące rynek selerów
Obecnie uzyskiwane ceny na rynkach większości krajów UE są bardzo niskie. Jest wiele czynników, które wywołują taki właśnie stan rzeczy. Z jednej strony dość wysoka jest utrzymująca się obecnie podaż. Z drugiej zaś brakuje jakości. W wielu partiach towaru wykrywane są niedozwolone poziomy pozostałości substancji chemicznych. Przetwórcy rozumieją, że cena wyprodukowania selerów to jakieś 0,15-0,20 euro/kg. Płacą jednak obecnie znacznie niższe stawki. Niektórzy plantatorzy próbują sprzedawać selery na świeżym rynku. Ale stamtąd też napływają informacje o niskich cenach. Zdarzają się transakcje po stawkach 0,08-0,10 euro/kg. Odsort, który trafia do przemysłu, jest wyceniany jeszcze niżej – mówi Kees Vrolijk, prezes Holenderskiego Stowarzyszenia Plantatorów Selera.
Rynek selerów uzależniony od Wschodu
O tym jak wygląda rynek selerów w EU decyduje rozwój sytuacji we wschodniej części wspólnoty. Tu decydującą rolę odgrywa Polska, a także takie kraje jak Niemcy czy Rumunia. Nasz kraj jest największym producentem selerów na świecie. Podmioty działające na tym rynku w EU liczą jednak, że niesprzyjająca aura panująca na Kujawach sprawi, że podaż tego warzywa płynąca z naszego kraju nie będzie bardzo wysoka i niebawem ceny się odbiją.
Źródła: freshplaza.com, knolselderij.com