W ubiegłym tygodniu ruszyły zbiory fasoli szparagowej. Głównie uprawia się ją w drugim zbiorze. Zazwyczaj po cebuli na szczypior, grochu czy brokule. Tylko nieliczni decydują się na uprawę w pierwszym plonie, ponieważ blokuje pole pod drugą uprawę w tym samym roku.
Aktualne ceny i prognozy
Większość rolników kontraktuje fasole. Funkcjonują umowy z ceną gwarantowaną. Ci którzy już rozpoczęli zbiór odstawiają fasole w cenie 0,80-0,90 zł/kg. Jest to cena gwarantowana w umowach przez zakłady. Większość z plantatorów stara się wywiązać z kontraktów. Dopiero po wywiązaniu się z umów można mówić o cenach rynkowych. Podstaw do domysłów, jak będzie wyglądać cena jest sporo. Jedno jest pewne – na polach nie ma dużych ilości fasoli do zbioru w tym roku.
Plony w zależności od plantacji.
Plony są bardzo mocno zróżnicowane. Powodem są warunki w jakich była uprawiana. Najwyższy plon jaki w tym roku był zebrany w odwiedzanych gospodarstwach oscylował w granicach 18 t/ha – informuje p. Ryszard z Wielkopolski. Większość rozmówców jednak mówiło o plonach poniżej 8 t/ha, a na plantacjach nie nawadnianych często plon nie przekraczał 6 t/ha. Widać bardzo nierównomierne zawiązywanie strąków na roślinach, czego przyczyną były panujące w czasie kwitnienia warunki pogodowe i drastyczne braki opadów.
Problemy w uprawie fasoli szparagowej
Największe problemy przysparza pogoda. Przez większość okresu wegetacyjnego panują niesprzyjające warunki do wzrostu. Chłody, następnie upały z silnymi wiatrami i panująca susza od czerwca, mocno daje się we znaki. Na plantacjach nawadnianych wydało by się, że nie powinno być problemów. Jednak szybkie odparowywanie wody powoduje konieczność kolejnego nawadniania, tam gdzie pola są nawadniane z użyciem deszczowni szpulowych dochodzi do mocnego powierzchniowego ubicia gleby.
Czy da się zarobić na fasoli w tym roku?
Ten sezon należy do wyjątkowo trudnych ze względu na panujące warunki pogodowe. Rolnicy zmagają się z tym aby nie dołożyć do uprawy. Najwyższe koszty związane są założeniem plantacji i zbiorem. Do tego dochodzą spore koszty nawadniania w takim roku jak sezon 2019. Plantatorzy podkreślają, że na koszty związane z produkcją fasoli w tym roku muszą przeznaczyć około 6-7 ton swoich zbiorów, co stawia pod dużym znakiem zapytania opłacalność uprawy fasoli szparagowej w sezonie 2019, jeśli ceny utrzymają się na dotychczasowym poziomie.