Trwa trudny, ale cenowo pomyślny sezon dla plantatorów kapusty. Stawki jakie osiąga to warzywo są satysfakcjonujące. Rok jest jednak niełatwy, więc plantacje wymagają wiele troski. Skuteczne rozwiązania do zwalczania chwastów i chorób w uprawie kapusty posiada w swej ofercie firma BASF. Podczas tegorocznych Charsznickich Dni Kapusty plantatorom opowiadał o nich Maciej Wita, przedstawiciel tego podmiotu.
Rozwiązania do zwalczania chwastów
Do ochrony herbicydowej plantacji kapusty oferujemy plantatorom 2 preparaty. Pierwszym z nich jest Stomp Aqua 455 CS. Zawiera on pendimetalinę w formie mikrokapsuł. To wyróżnia ten produkt. Dzięki tej formulacji można preparat zastosować już po wysadzeniu rozsady kapusty na stałe miejsce. Inne produkty zawierające tę substancję aktywną lecz w innej formulacji można stosować wyłącznie przed sadzeniem. Stomp Aqua 455 CS dobrze rozpuszcza się w wodzie i nie brudzi opryskiwaczy – mówił w Charsznicy Maciej Wita. Drugim preparatem o którym mówił doradca agronomiczny BASF był Butisan Duo 400 EC. Jest zarejestrowany do ochrony kapusty głowiastej i kilku innych gatunków kapustnych. Zawiera on dwie substancje aktywne z różnych grup chemicznych. Pierwszą jest metazachlor, drugą dimetenamid-P. Druga z wymienionych substancji jeszcze do niedawna nie była dopuszczona do użytku w uprawie kapusty. Produkt ten stosuje się po wysadzeniu roślin w pole. Dawka to 2,5 l/ha. Oba produkty zawierają substancje o działaniu doglebowym, zatem powinny być zastosowane przed wzejściem chwastów, ale po przyjęciu się rozsady.
Ochrona fungicydowa
Dobrze znanym, sprawdzonym produktem do ochrony kapusty przed niektórymi chorobami grzybowymi jest Signum 33 WG. W skład tego produktu także wchodzą dwie substancje aktywne z odmiennych grup chemicznych. Mowa tu o piraklostrobinie i boskalidzie. Dzięki takiej kompozycji ryzyko wytworzenia odporności krzyżowej przez patogeny zostało sprowadzone do minimum. W uprawie kapustnych Signum 33 WG stosuje się do zwalczania alternariozy i szarej pleśni. Jednak kompozycja produkty sprawia, że jego aplikacja wpływa na ograniczenie innych chorób, choćby takich jak zgnilizna twardzikowa czy fuzarioza kapusty, która w tym sezonie szczególnie dała się we znaki ogrodnikom. – informował Maciej Wita. O czym dokładnie rozmawiano w Charsznicy przy stoisku BASF? Aby się dowiedzieć wystarczy obejrzeć poniższy film: