Gospodarstwa należące do Grupy Producentów Rozsad Krasoń, wyspecjalizowane są w produkcji rozsad warzyw. Wszystkie wykorzystywane do tego celu szklarnie zostały przystosowane do tego by zapewniać jak najlepsze warunki do wzrostu młodych roślin i zarazem zoptymalizować pracę. Dużo nowoczesnych rozwiązań wdrożono przede wszystkim w najnowszym obiekcie szklarniowym położonym koło Złotowa (czytaj również cz. I)
Odpowiednie zaplecze techniczne
Wszystkie szklarnie w obu zakładach należących do Grupy Producentów Rozsad Krasoń, zostały przystosowane do produkcji rozsad. Betonowa posadzka na całej powierzchni szklarni jest podgrzewana tak by zapewnić jak najlepsze warunki do wzrostu korzeni. Temperaturę posadzki utrzymuje się na poziomie 18-20°C. Ponadto umożliwia ona podlewanie roślin systemem zalewowym, co jest praktykowane przede wszystkim przy produkcji rozsad warzyw szklarniowych. Przy produkcji rozsad warzyw gruntowych do podlewania roślin wykorzystywane są mobilne wózki nawadniające. W starszych częściach zakładu w Piaskach, każdy taki wózek poruszający się nad roślinami przypisany jest do danej nawy. Posiadają one 3 rodzaje dysz co pozwala uzyskać drobną lub średnią kroplę, czy też używać dysz do oprysków i aplikować środki ochrony lub nawozy dolistne (ma każdej belce zamontowany jest dozownik typu Dosatron, który pozwala podawać wraz z wodą nawozy lub środki ochrony roślin). Do podlewania roślin w szklarni w Złotowie oraz w najnowszym obiekcie w Piaskach służy z kolei robot z firmy Robur. Robot może przemieszczać się wzdłuż szklarni jak też w poszczególnych nawach. Można go zaprogramować lub sterować nim zdalnie przy użyciu pilota. Korzystając z niego można zarówno podlewać rośliny jak również dozować środki ochrony lub nawozy.
Wszystkie szklarnie zostały zaprojektowane tak by były jak najbardziej energooszczędne, sprzyjają temu górne kurtyny energetyczne i rolety na ścianach bocznych, jak również układ ogrzewania. W obu obiektach funkcjonują bufory ciepła, dzięki czemu można magazynować gorącą wodę wykorzystując ją w okresach największego zapotrzebowania na ciepło. Wszędzie zamontowano także lampy do doświetlania asymilacyjnego, które pozwalają uzyskać optymalną dla roślin ilość światła. Przy produkcji rozsad warzyw gruntowych doświetlanie okazuje się być potrzebnie czasami nawet do końca kwietnia.
Przygotowanie do wysyłek
Niezbędną czynnością przy produkcji rozsad gruntowych jest hartowanie roślin w końcowym etapie produkcji. W tym celu rozsady są przewożone na hartownik zlokalizowany w pobliżu szklarni (w Piaskach ma on powierzchnie 1,5 ha, w Złotowie – 0,7 ha). Funkcjonuje tam system ogrzewania, które uruchamiane jest w sytuacjach gdy temperatura spada poniżej 0°C, jak również istnieje możliwość przykrycia roślin agrowłókniną. 7-10 dni jakie rośliny przebywają na hartowniku pozwala odpowiednio przygotować je do warunków jakie czekają na nie po posadzeniu na miejsce stałe na polu.
W trakcie produkcji rozsad w szklarni wykonywane są profilaktyczne zabiegi fungicydowe, a w przypadku rozsad wysyłanych od kwietnie do odbiorców również zabezpieczające rośliny przed szkodnikami (w przypadku warzyw kapustnych przed śmietką kapuścianą). Dodatkowo wzmacnia się tez rośliny preparatem stymulującymi rozwój systemu korzeniowego, podawanym przez system nawadniający. Sprzyja on tworzeniu silnego systemu korzeniowego u młodych roślin, jak również dobremu przyjmowaniu się po posadzeniu na miejsce stałe. Wszystkie rośliny jakie opuszczają gospodarstwa należące do Grupy Producentów rozsad Krasoń, zaopatrzone są w paszport przyznawany przez inspektorów z Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Koordynacja zamówień
W Piaskach działa zespół handlowców odpowiedzialnych za zbieranie i koordynację zamówień. Nie jest to proste zwłaszcza w pełni sezonu, kiedy to tygodniowo szklarnię w obu lokalizacjach opuszcza nawet 17 mln rozsad. Zdecydowana większość rozsad dostarczana jest własnym transportem, służy do tego 16 samochodów dostawczych, do których dodatkowo mogą być podczepiane naczepy. Taki zestaw jest w stanie zabrać jednorazowo do 450 tys. roślin (dotyczy rozsady warzyw gruntowych). Każde zamówienie staramy się realizować z jednakową starannością. 100% rozsad jakie produkujemy to określone z góry odmiany, pod konkretnych odbiorców, rośliny które mają w określonym terminie trafić do klientów – podkreśla Andrzej Szymański. Dodaje przy tym, że zamówień i klientów z roku na rok przybywa, czynnikiem ograniczającym jest jedynie powierzchnia produkcyjna. Ta, być może w kolejnym sezonie, również się zwiększy – w planach jest bowiem rozbudowa szklarni w Złotowie. To z kolei będzie oznaczać kolejne kilka milionów rozsad wyprodukowanych przez Grupę Producentów Rozsad Krasoń.