W Grupie Producentów Rozsad Krasoń cały czas prowadzone są działania mające na celu podanie na rynek rozsady o jak najwyższej jakości. W związku z tym doskonalone są techniki produkcyjne, precyzyjnie dobierane czasy produkcji, tak by rozsada która jest dostarczana do klientów był w jak najlepszej kondycji i zapewniała jak najlepsze przyjęcia po posadzeniu roślin w pole.
Cykl produkcji rozsady dla każdego gatunku jest inny i nieprzypadkowy. Przykładowo kalafiory produkowane na nasadzenia kwietniowo-majowe mają 38 dni, kapusty już nieco mniej bo 35-36 dni. Przez te kilkanaście lat naszego doświadczenia związanego z produkcją rozsad warzyw gruntowych wypracowaliśmy okresy optymalnego dla każdego gatunku i terminu w jakim produkowana jest rozsada. Jeżeli rozsada byłaby zbyt młoda będzie nienależycie rozwinięta i może mieć słaby system korzeniowy. Z kolei rozsada przetrzymana na produkcji może tracić system korzeniowy i przerastać – będzie wtedy wyciągnięta i wiotka. Dlatego te terminy produkcji rozsad dla poszczególnych gatunków są takie ważne – przypomina Andrzej Szymański kierownik produkcji w GPR Krasoń. Bardzo ważny z punktu widzenia produkcji rozsady warzyw o najwyższej jakości jest proces hartowania roślin. Zarówno w obiekcie w Piaskach jak w miejscowości Święta koło Złotowa odbywa się to w specjalnych tunelach, gdzie rośliny trafiają na 7-10 dni przed wysyłką do klienta. Klimat na hartowniku jest zbliżony do naturalnych warunków, co pozwala przygotować rośliny do wysadzania w pole.
Rozsada gotowa do wysadzania powinna być sztywna, mieć ciemnozielony kolor liści, nawet z lekko antocyjanowymi przebarwieniami ale cały czas z jasnym systemem korzeniowym wypełniającym całą bryłę korzeniową – mówi przedstawiciel GPR Krasoń. Opcjonalnie na 2 dni przed wysyłką może być zaprawiana środkiem Verimark, który chroni rozsadę kapustnych przed śmietką kapuścianą prze kolejne około 40 dni po wysadzeniu w pole.
Jak produkowana jest rozsada w GPR Krasoń? Zapraszamy na FILM: