Pierwsze wysyłki rozsady warzyw polowych do zimnych tuneli z Grupy Producentów Rozsad Krasoń realizowane były już od lutego. Dotyczyło to głównie kapust oraz sałaty. W kwietniu realizowana jest spedycja oraz realizowana produkcja rozsady do uprawa polowych na wczesny zbiór. Jak informuje Michał Krasoń zarządzający uprawą w szklarniach zlokalizowanych w miejscowości Święta koło Złotowa, wysyłka dotyczy tutaj również kapust i brokułów, ale również kalafiorów i selera.
Co na rynku
Rozsada warzyw w GR Rozsad Krasoń produkowana jest obecnie na powierzchni 11 ha szklarni z kontrolowaniem klimatu. Następnie trafia na hartowniki w tym do najnowszej inwestycji jaką są hartowniki zbudowane z wysokich zblokowanych tuneli o powierzchni około 2 ha. Ubiegłoroczna produkcja warzyw gruntowych zamknęła się liczbą około 255 mln szt. Produkcja realizowana jest w dwóch lokalizacjach. W Pierwszych dniach kwietniach odwiedziliśmy oddział firmy zlokalizowany w miejscowości Święta koło Złotowa, gdzie rozsadę warzyw produkuje się w szklarniach o powierzchni 6 ha.
Jak informował M. Krasoń, najważniejszymi odbiorcami rozsady warzyw polowych z tej firmy są oczywiście polscy producenci warzyw. W ostatnim czasie coraz więcej rozsad trafia również na eksport, głównie do Litwy, Łotwy, Estonii, na znaczeniu zyskuje również Finlandia, gdzie sprzedaje się coraz więcej rozsad sałaty. Tegoroczna długa zima, spowodowała, że część z blisko 2000 naszych klientów musiało opóźnić odbiór rozsad z uwagi na trudności z przygotowaniem stanowiska pod uprawę. Czasami opóźnienia te wynosiły nawet dwa tygodnie. W przypadku samej produkcji, dzięki bardzo precyzyjnemu sterowaniu klimatem, utrzymywaniu niskiej wilgotności powietrza oraz zabiegom profilaktycznym udaje się mimo to zapewnić wysoką zdrowotność oferowanych rozsad – informuje M. Krasoń.
Ważną rolę w produkcji wysokiej jakości rozsady odgrywają nowoczesne obiekty szklarniowe z możliwością precyzyjnego regulowania warunków uprawy. Jednym z takich elementów oprócz sterowania temperaturą czy też wilgotnością jest doświetlanie upraw. Dzięki możliwości doświetlania nie ma problemów w wyciąganiem się rozsady w czasie pochmurnych dni. Ważną rolę odgrywa również system nawadniający. Bardzo ważne są również zdrowe nasiona oraz najwyższej jakości podłoża. Dzięki temu, że zamawiamy ich duże ilości możemy uzyskać znaczne lepsze warunki zakupu. Dodatkowo decydując się na gotową rozsadę, plantator nie ponosi ryzyka złych wschodów – informuje M. Krasoń.
Rozsada przed wysłaniem jest hartowana i zawsze dobrze podlana. Najlepiej aby taka rozsada zaraz po dostarczeniu do producenta była posadzona. Wtedy jest pewność, że przyjęcia będą 100%. Niestety czasami się zdarza, że z różnych przyczyn – głównie pogodowych – sadzenie opóźnia się, czasami nawet o kilka dni. Jeśli coś takiego się zdarza, trzeba pamiętać, aby rozsadę zdjąć z palet na jakich jest dostarczana i regularnie podlewać. Dobre podlanie jest również bardzo ważne, jeśli przed sadzeniem stosowane są zaprawy. Zastosowanie zaprawy na suchą rozsadę bardzo niekorzystnie odbywa się na jej przyjęciu, a czasami niewłaściwe zastosowanie zapraw, szczególnie na suchy system korzeniowy, może spowodować jego zniszczenie.
W przypadku selera, który stała się specjalnością firmy w produkcji znajdują się zarówno odmiany korzeniowe (tutaj dominują takie odmiany jak: Diamand F1, Markiz F1, Rex F1, Prinz F1 i Ilona F1) jak też nabierający na znaczeniu seler naciowy (produkowany zarówno w tacach jak i kostkach, tutaj wysiewa się głównie takie odmiany jak: Kelvin i Jive), którego udział w ostatnich sezonach cały czas się zwiększa w produkcji. Produkowany w GP Rozsady Krasoń seler, zanim trafi do plantatora jest dwa raz przycinany, dzięki czemu rośliny mają silny system korzeniowy, a rozsada jest bardzo wyrównana. Taką rozsadę produkujemy w naszej firmie już od czterech lat, a wprowadzenie tej technologii zostało bardzo dobrze przyjęte przez naszych klientów, którzy widzą to u siebie w wielkości oraz w wyrównaniu plonu – informuje Michał Krasoń. Ubiegłoroczna produkcja selera wyniosła około 40 mln szt, tegoroczna produkcja powinna być na podobnym poziomie. W przypadku tego gatunku cykl produkcji rozsady trwa od 50 do 60 dni, co trzeba przewidzieć w składaniu zamówień. Standardowo produkcja rozsady selera realizowana jest w tacach z 285 komórkami, w opaci są również tace z 300 lub 260 komórkami, niektórzy zamawiają seler w kostkach torfowych o wymiarach 4×4 cm lub 3,7×3,7 cm.
Spedycja rozsad kapusty realizowana jest już od marca (zamówienia na marcowe nasadzenia najlepiej składać w grudniu-styczniu), jednak szczyt wysyłki przypada na pierwsze trzy tygodnie maj. W wysyłkach przeważają brokułu (zeszły rok 70 milionów), kapusta biała była na drugim miejscu z wynikiem 40 mln. Dużym zainteresowaniem w tym roku cieszy się kolejny raz brokuł, dużo zamówień dotyczy również kalafiorów. Ważną pozycję stanowią również rozsady sałaty, które do producentów trafiają już od lutego. Cykl produkcji rozsady pomidora gruntowego to 32-35 dni. Rozsada pomidora produkowana jest z reguły w wielodoniczkach z 150 oczkami. Rozsada ta do klientów trafia w pierwszych tygodniach maja.
Nowy hartownik
W tym roku wczesnowiosenną rozsadę warzyw hartowano w wysokim zblokowanym tunelu marki Richel, której przedstawicielem w Polsce jest firma IMAGO. Znajdująca się w tunelowym hartowniku rozsada w razie wystąpienia przymrozku zabezpieczona jest poprzez zamontowanie nagrzewnic powietrza. W tunelu ściany boczne są automatycznie podnoszone, co z kolei jest bardzo ważne w przypadku plusowych temperatur dla zapewnienia optymalnych warunków do dobrego hartowania. Według M. Krasonia, z uwagi na rosnącą produkcję wczesnych rozsad warzyw oraz bardzo zmienną pogodę (przymrozki, silne burzowe opady deszczu, grad) i potrzebę zapewnienia optymalnych warunków do hartowania roślin inwestycje w nowoczesne hartowniki staje się koniecznością. Dlatego w planach jest dalsza rozbudowa hartowników, którymi będą konstrukcje z rozsuwanym dachem.