Grupa Producentów Rozsad „Krasoń” to jeden z wiodących producentów rozsady w Polsce. Firma założona przez Grzegorza Krasonia, w przyszłym roku obchodzić będzie 20-lecie swej działalności. Załoga w swej codziennej pracy łączy wieloletnie doświadczenie z wykorzystaniem nowych technologii. Wszystko to sprawia, że moce produkcyjne są tu obecnie wykorzystane do maksimum możliwości, a rozsada warzyw gruntowych jest doskonałej jakości.
Nieograniczona oferta
Firma w obecnym czasie nie realizuje żadnych planów produkcyjnych, które nie wynikałyby z konkretnych zamówień. Zdarza się, że jesienią gdy zainteresowanie rozsadą maleje, GPR „Krasoń” przygotowuje serie najbardziej popularnych gatunków i odmian. Wówczas można je nabyć „od ręki”. W standardowych warunkach rozsadę zamawia się jednak z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeśli ktoś potrzebuje rozsadę na połowę maja, to już w grudniu poprzedniego roku lista zamówień była skompletowana. Zwykle jednak, aby zapewnić sobie dogodny termin realizacji zamówienia, warto je złożyć na 1,5 miesiąca wcześniej – mówi Marcin Krasoń, reprezentujący grupę.
Już na koniec kwietnia i pierwsze 3 tygodnie maja zakład będzie cotygodniowo wysyłał do odbiorców 18 mln sztuk. rozsad, co stanowi maksimum jego mocy przerobowej. Co godne podkreślenia, firma Krasoń jest w stanie przygotować dowolnej wielkości zamówienie w zasadzie na każdy gatunek warzyw polowych uprawianych w Polsce i dowolną jego odmianę.
Najpopularniejsze gatunki
Na podstawie analizy spływających do firmy zleceń można pokusić się o wskazanie zarysowujących się trendów. Pośród zamawianej rozsady największą popularnością cieszą się warzywa kapustne i tu spodziewany jest znaczący wzrost produkcji. W przypadku sałaty, na którą zamówienia mamy już do września, widać że łączny wolumen rozsady dostarczonej do klientów będzie sporo większy niż w ubiegłym roku. Prognozujemy także wzrost w sprzedaży selera, będzie to prawdopodobnie zwyżka wynosząca około 10 mln sztuk rozsady w porównaniu z 2015 r. Więcej sprzedamy polowej papryki. Produkcja pomidorów gruntowych prawdopodobnie pozostanie na porównywalnym poziomie – mówi Marcin Krasoń i dodaje, że coraz częściej pojawiają się także zamówienia na rozsadę ogórków, raczej rzadkie w poprzednich sezonach. Rośnie też zainteresowanie gruntową papryką, a w przypadku warzyw kapustnych największa dynamika wzrostu zauważalna jest w brokułach.
Wyzwania w realizacji zamówień
Ten sezon dotychczas sprzyja wytwarzaniu rozsady. Nasłonecznienie jest na dostatecznym poziomie i tylko czasem zachodzi potrzeba sztucznego doświetlania młodych roślin. Nie ma też wyjątkowo dużych, niesprzyjających produkcji spadków temperatur, które prowadziłyby do konieczności poniesienia wysokich kosztów związanych z dogrzaniem szklarni. Zespół pracowników to wyłącznie Polacy. Niektórzy pracują w firmie od samego początku, czyli od 1997 roku, więc osiągnęli wysoki pułap fachowości. W tej sytuacji za największe wyzwanie uznać należy dostęp do nasion, który nie zawsze jest nieograniczony pomimo wieloletniej współpracy firmy Krasoń z podmiotami nasienniczymi.
Jednym z możliwych rozwiązań tej kwestii jest produkcja rozsady z nasion powierzonych. Klient przekazuje firmie materiał siewny i z tej partii tylko i wyłącznie dla niego przygotowywana jest rozsada. Ponieważ tak pozyskane nasiona pochodzą z niewiadomego czasem źródła, to podmiot nie może ponosić odpowiedzialności za wschody. W przypadku produkcji opartej o zwykłe zasady i zamówieniu powyżej 10 tys. sztuk rozsady, wysiewane jest 110% nasion tak, aby pokryć ewentualne straty we wschodach. W efekcie niemalże zawsze ogrodnik otrzymuje więcej rozsady niż zamawiał. Wygospodarowana w ten sposób nadwyżka jest przekazywana bezpłatnie.
Przygotowanie rozsady do dostawy
Ostatni tydzień cyklu produkcyjnego rozsada spędza na hartowniku. W kompleksie szklarni w Piaskach jest to miejsce o areale ok. 1,5 ha, gdzie rośliny poddawane są oddziaływaniu warunków atmosferycznych podobnych do tych, które panować będą w miejscu wysadzenia. Hartownik został wyposażony w instalację do podgrzewania i okrywania w przypadku, gdyby wystąpiły wybitnie niesprzyjające warunki atmosferyczne. Z hartownika rozsada trafia na samochody dostawcze. Flota w całości należy do GPR Krasoń, a przestrzeń ładunkowa jest wyizolowana, co pozwala na zachowanie dobrej dla rozsady temperatury w trakcie transportu. Plan dostaw na nadchodzący tydzień ustalany jest w czwartek i zaraz potem informuje się klientów o terminach realizacji zamówień. Dodatkowo, w dzień dostawy z odbiorcą kontaktuje się jeszcze kierowca w celu ustalenia szczegółów. Duże zamówienia obsługiwane są za pomocą dedykowanego transportu, mniejsze są grupowane. Wszystkie trafiają do odbiorców na czas i we wskazane miejsce.
Nowości technologiczne
W celu ochrony rozsady w hartowniku na terenie kompleksu szklarni w Piaskach zainstalowano działo antygradowe połączone z radarem SkyDetect. Aktywuje się ono automatycznie, gdy w 2 strefach odczytu radaru przekroczone są pomiarowe normy. Działanie polega na mieszaniu powietrza w chmurze w celu roztopienia gradowych grudek. W efekcie tego zabiegu na ziemię spada deszcz lub deszcz ze śniegiem, który nie wyrządza szkód rozsadzie, i nie stanowi zagrożenia dla szklarni. W nowej, uruchomionej 3 lata temu szklarni w Złotowie w lutym uruchomiono także nową kostkarkę, wykorzystywaną głównie w produkcji rozsady sałaty. Została ona zakupiona z firmy Flier, z którą GPR współpracuje także w zakresie pozyskiwania siewników. Maksymalna wydajność kostkarki to 600 150 kostkowych skrzynek rozsady na godzinę, jest cicha i łatwa w obsłudze. Dla przygotowania kostki ważne jest dokładne wymieszanie torfu z wodą, co sprawia, że kostka ma doskonałą strukturę.
Blisko dwie dekady doświadczenia i nieustanne inwestycje w nowoczesny sprzęt sprawiają, że zakup gotowej rozsady z firmy GPR Krasoń może być ciekawą alternatywa do produkowania jej we własnym zakresie, często w nieoptymalnych warunkach i z koniecznością przeznaczenia na cały proces sporego nakładu pracy, czasu i środków.