Już po raz 14, ale po raz drugi w Kielcach odbywają się największe ogrodnicze targi Sadownictwa i Warzywnictwa. W centrum wystawienniczym Targów Kielce swój potencjał prezentuje w tym roku 423 firmy. Jest to rekordowa liczba wystawców w historii tego wydarzenia. Organizatorzy spodziewają się też rekordowej liczby uczestników. Edycja TSW 2024 zapowiada się zatem pod wyjątkową obfitością rekordów.
Inaugurację TSW zapoczątkował Adam Nowak podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Kryzys związany z napływam towarów rolniczych z Ukrainy jest na pewno ważną kwestią, nad którą pochyla się MRiRW. Jeśli dziś interesy polskiego sektora nie zostaną uregulowane, nie będziemy gotowi na konkurencję z naszym sąsiadem Ukrainą – podkreślał przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dodając – Dzisiejsze targi dają doskonałą okazję do dyskusji ale też poznania najnowszych osiągnięć technologicznych związanych z nowoczesną produkcją ogrodnicza.
Jak poinformował Jacek Kłudka prezes Oficyny Wydawniczej Oikos, głównego organizatora Targów, tegoroczna edycja już XIV okazuje się rekordowa pod względem liczby wystawców. Bierze w niej udział 423 wystawców z 18 krajów (72 firmy spoza Polski).
Decyzja o przeniesieniu lokalizacji Targów w ub. roku, była bardzo trudna, ale okazała się bardzo owocna. Świadczy o tym poziom organizacji tego wydarzenia, ale też dogodna lokalizacja w centralnej części Polski. To sprzyja dobrej frekwencji, zarówno ze strony sadowników skupionych w województwie mazowiecki, producentów jagodowych z Lubelszczyzny. Licznie odwiedzają nas też producenci warzyw, przybywający tu praktycznie z całego kraju – argumentował Jacek Kłudka.
Targom towarzyszy aż 9 konferencji branżowych, dotykających różnych tematów od agrotechniki, przez ekonomikę, nowe technologie czy odnawialne źródła energii.
W imieniu partnerów TSW głos zabrali Anna Pach z firmy UPL, Piotr Barański z Agrosimex o raz Grzegorz Iskra reprezentujący Timac Agro Polska.
Tradycyjnym już fragmentem inauguracji Targów TSW było ogłoszenie zwycięzców w konkursie imienia prof. Szczepana Aleksandra Pieniążka. W tym roku do X edycji tego prestiżowego już Konkursu wpłynęło 19 zgłoszeń. Kapituła oceniała je głównie pod kątem innowacyjności i przydatności dla ogrodnictwa. Trzy równorzędne nagrody przypadły w tym roku:
Agro Smart Lab sp. z o.o. za Farm Smart.
Jagoda JPS za Kombajn do zbioru borówki Jagoda 300.
Weremczuk FMR sp. z o.o. za Kombajn do zbioru warzyw korzennych Weringen RVS-1.
Kapituła postanowiła przyznać wyróżnienie dla firmy Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe Chemirol sp. z o.o za preparat Bakto ProFos.