Realia prowadzenia upraw w obecnych czasach nie należą do łatwych. Przebieg pogody w sezonie 2020 spowodował, że presja chwastów w pewnym okresie była trudna do opanowania. Co gorsza, wycofywane są z rynku kolejne substancje aktywne, które były pomocne w formułowaniu strategii zwalczania odchwaszczania. Czy w walce z niepożądaną roślinnością plantatorom pomóc mogą autonomiczne roboty? Próby konstruowania takich maszyn już są podejmowane.
Oz– podstawowe parametry
Robot do odchwaszczania Oz pomaga podczas pielenia i prac związanych z pielęgnacją upraw. Celem jego twórców było zwiększenie rentowności prowadzenia plantacji przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego. Został zaprojektowany więc tak, aby poprawić warunki pracy i zmniejszyć codzienne obciążenie nią osób odpowiedzialnych za prowadzenie gospodarstwa. Oz jest całkowicie autonomiczny, ale można także kierować nim manualnie, aby udał się tam, gdzie akurat jest potrzebny najpilniej. To dość kompaktowe rozwiązanie. Robot ma 40 cm szerokości, 60 cm wysokości oraz 100 cm długości – 130 cm wraz z uchwytem na osprzęt. Napędzają go 4 elektryczne silniki o mocy 110 W każdy. Masa urządzenia wraz z akumulatorami to ok. 110 kg, a z osprzętem roboczym maksymalnie 150 kg. Urządzenie można wykorzystywać jako mobilny podest o maksymalnej ładowności 90 kg lub do przeciągania przyczep o całkowitej masie maksymalnej nie większej niż 300 kg. Ważne jest jednak by w tym czasie, gdy pełni inne niż podstawową funkcję, robot nie wykonywał odchwaszczania. Urządzenie może pracować przez 3 lub 4 godziny, zależnie od technologii zastosowanych akumulatorów. Ich ładowanie odbywa się poprzez ręczne podłączenie robota do ładowarki. Można też wymienić komplet akumulatorów (2 szt.) na uprzednio naładowane, co jest opcją umożliwiającą lepsze czasowo wykorzystanie maszyny. Akumulatory ołowiowe wytrzymują ok. 400 cykli pracy, litowo-jonowe do 2000 ładowań a ponadto robot pracuje dzięki nim o godzinę dłużej. Producent urządzenia, Naio Technologies rekomenduje jego garażowanie w zakresie temperatur -10°C do 50°C. Jednak używane powinno być wyłącznie przy dodatnich wartościach tego parametru i możliwie nie w warunkach upalnej pogody, gdy wskazania termometru przekraczają poziom 40°C. Deklarowana wodoodporność to IP 64. Prędkość robocza wynosi 1,3 km/h. Innymi słowy, w ciągu 4 godzin pracy na jednym zestawie akumulatorów urządzenie jest w stanie odchwaścić 48 rzędów po 100 m każdy. Robot objęty jest 3 letnią gwarancją. Przeglądy serwisowe odbywać powinny się co 5 lat lub po każdych 5000 przepracowanych roboczogodzinach.
Urządzenie w pracy oraz najważniejsze informacje prezentuje poniższy film:
Tryby pracy robota
Oz może operować w trybie manualnym. Dzieje się to poprzez zdalne sterowanie. Można także ustawić go w tryb śledzenia. Będzie podążał za pracownikiem i służył jako np. urządzenie transportowe. Może też pracować w pełni autonomicznie. Aby ten tryb można było jednak stosować plantacja musi zostać założona w odpowiedni sposób i być we właściwej fazie fenologicznej. Aby Oz mógł samodzielnie się naprowadzać i oczyszczać rzędy z chwastów muszą one być założone na wzniesionych zagonach. Ich minimalna wysokość to 10 cm. Jeśli to niemożliwe, rośliny muszą mieć liście. Wtedy urządzenie będzie mogło je rozpoznać. Minimalna szerokość międzyrzędzia to z 55 cm. Wymagane minimalny wymiar uwrocia to 250 cm. Urządzenie może odchwaszczać międzyrzędzia i usuwać chwasty także pomiędzy uprawianymi roślinami. Naio Technologies oferuje prawie 10 różnych rodzajów osprzętu kompatybilnych z robotem OZ, aby plantator mógł wybrać wariant najlepiej dostosowany do potrzeb jego plantacji.