Zespół naukowców z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie otrzymał główną nagrodę na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS za urządzenie mikrofalowe (robot zdalnie sterowany) do niszczenia roślin inwazyjnych, w szczególności barszczu Sosnowskiego. Mikrofale emitowane przez anteny urządzenia są w stanie niszczyć rośliny barszczu w każdej fazie wzrostu fenologicznego. W przeciwieństwie do innych znanych technologii, stworzone przez krakowski zespół urządzenie potrafi trwale ograniczyć zdolność kiełkowania nasion – czego do tej pory nie uzyskano innymi metodami.
Opracowane na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie urządzenie to zdalnie sterowany robot do mikrofalowego niszczenia chwastów, szczególnie barszczu Sosnowskiego – jednej z najbardziej toksycznych roślin w Polsce, bardzo niebezpiecznej dla ludzi, zwłaszcza dla dzieci. Robot z URK nie ma obecnie konkurentów na rynku.
Wyniki prac dotyczą trwałej eliminacji niepożądanej roślinności inwazyjnej z różnych siedlisk w tym obszarów cennych przyrodniczo np.: Natura 2000, parki krajobrazowe, parki narodowe. Autorzy proponują do niszczenia roślinności inwazyjnej promieniowanie mikrofalowe emitowane z anteny tubowej na rośliny i do podłoża. Promieniowanie emitowane w ten sposób, powoduje nagrzewanie roślin i podłoża w tym korzeni, co powoduje w nich denaturyzację białka, a tym samym ich unicestwienie.
Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest również nagrzewanie i przez to niszczenie licznych nasion wokół roślin inwazyjnych, z których mogłyby powstać nowe rośliny inwazyjne w kolejnym sezonie wegetacyjnym.
Autorzy – jak wyjaśnia krakowska uczelnia – proponują do niszczenia roślinności inwazyjnej promieniowanie mikrofalowe emitowane z anteny tubowej na rośliny i do podłoża. Promieniowanie emitowane w ten sposób powoduje nagrzewanie roślin i podłoża, w tym korzeni, co powoduje w nich denaturyzację białka, a tym samym ich unicestwienie. „Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest również nagrzewanie i przez to niszczenie licznych nasion wokół roślin inwazyjnych, z których mogłyby powstać nowe rośliny inwazyjne w kolejnym sezonie wegetacyjnym” – podkreślają naukowcy.
Pozostaje mieć nadzieję że niebawem powstaną wersje urządzenia, które będą mogły być stosowane w uprawach ogrodniczych.