Renta socjalna a rolnictwo – komu przysługuje

Każda praca – w firmie, na polu, w sklepie i w wielu innych miejscach, którą wykonujemy na co dzień, jest naszym głównym źródłem dochodu finansowego, dzięki któremu jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować w społeczeństwie każdego dnia. Czasem jednak dochodzi do sytuacji, w której w związku ze stanem zdrowia nie jesteśmy już w stanie realizować swoich obowiązków, co z kolei prowadzi do tego, że będziemy musieli zrezygnować z pracy. Aby jednak przeżyć, potrzebne nam będą środki finansowe.

Właśnie w tym celu stworzona została instytucja renty socjalnej, w ramach której osoba dotychczas pracująca, która z różnych przyczyn nie może tej pracy kontynuować, otrzymywać będzie ustaloną prawem kwotę do wykorzystania na swoje prywatne wydatki, m.in. opłacenie rachunków, wyżywienia czy leków. Renta socjalna nie jest jednak dla każdego. Kto może ją otrzymać? Czy osoby trudniące się rolnictwem mają szansę uzyskać takie finansowanie? Gdzie i jak ubiegać się o taką rentę? Na te i wiele innych pytań dotyczących renty socjalnej w rolnictwie udzielamy odpowiedzi w poniższym wpisie, do którego lektury serdecznie zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby. 

Renta socjalna 2024 a rolnictwo 

Osobom pracującym na roli – tak jak zresztą wszystkim osobom pracującym w naszym kraju, przysługują świadczenia emerytalno-rentowe. Są to specjalne świadczenia socjalne, które wypłaca się osobom niemogącym dalej podejmować pracy ze względu na stan zdrowia i takim, które osiągnęły odpowiedni wiek i staż pracy. Kwoty, które otrzymują takie osoby, są zazwyczaj wyliczane na podstawie ich dotychczasowych dochodów, rodzaju świadczonej pracy, liczby i wysokości odprowadzanych składek i wiele więcej. Między rentami socjalnymi dla osób niezajmujących się rolnictwem a tymi, którzy trudnili się tym zawodem przez całe życie jest jedna różnica. Za wypłatę tych pierwszych odpowiedzialny jest ZUS. Będąc rolnikiem opłaca się natomiast KRUS, w ramach którego wypłacane są potem dla nich świadczenia wspomniane wyżej. 

Rolnicza renta socjalna 2024 – komu przysługuje? 

Standardowo renta socjalna przysługuje mężczyznom i kobietom, którzy mają ukończone 18 lat, i z powodów zdrowotnych, związanych z częściową lub pełną niesprawnością organizmu nie mogą oni wykonywać pracy ani obowiązków zawodowych. Takie same zasady dotyczą osób prowadzących gospodarstwa rolne oraz ich pracowników. Wszystkim im przysługuje renta socjalna, która jest indywidualnie wyliczana. 

Jak ubiegać się o rentę socjalną będąc rolnikiem? 

Otrzymanie renty socjalnej – niezależnie od tego, czy jest się rolnikiem, czy nie – obwarowane jest wieloma przepisami i wymogami, które należy spełnić. Aby otrzymać rentę socjalną, należy wpierw złożyć odpowiednie dokumenty, aby w ogóle móc rozpocząć procedurę. Wnioski i wszystkie potrzebne dokumentacje i nie tylko należy przekazać odpowiedniej jednostce, więc w przypadku rolników – do odpowiedniego wydziału KRUS. 

Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, to osoba składająca go musi stawić się osobiście przed specjalną komisją z wynikami badań specjalistów, które potwierdzają brak możliwości podjęcia pracy. Wspomniana komisja podda ocenie stan zdrowia osoby ubiegającej się o rentę weryfikując również opinię lekarską i na podstawie tej oceny podejmie decyzję o przyznaniu lub nieprzyznaniu renty. Widać więc wyraźnie, że cały ten proces jest nieco złożony, jednak w niektórych przypadkach jest on absolutną koniecznością, aby osoba zgłaszająca się po pomoc mogła dalej normalnie funkcjonować w społeczeństwie.