Renta rodzinna rolnicza to świadczenie kompensacyjne, które jest rekompensatą w związku z utraconym dochodem z powodu śmierci bliskiej osoby. To wsparcie pochodne zasiłku przysługującego bądź mającego przysługiwać zmarłemu.
Wielu z nas zastanawia się, komu przysługuje renta rodzinna w KRUS-ie. Dlatego w poniższym wpisie znajduje się szereg istotnych informacji, mogących rozwiać wszelkie wątpliwości.
Renta rodzinna KRUS – komu przysługuje? Co warto wiedzieć?
Renta rodzinna KRUS jest świadczeniem kompensacyjnym, przysługującym uprawnionym członkom rodziny zmarłej osoby. Wśród nich możemy wymienić zarówno potomków, jak i drugiego małżonka, a także dzieci przysposobione.
Do renty są uprawnieni również wnuki przyjęte na wychowanie oraz utrzymanie przed ukończeniem 18. roku życia, rodzeństwo i inne dzieci, jednak z wyłączeniem tych, które wzięliśmy pod opiekę w ramach rodzinnego domu dziecka lub rodziny zastępczej.
Rodzinna renta KRUS przysługuje małżonkowi zmarłego, a także jego rodzicom, z uwzględnieniem macochy i ojczyma, a także osób przysposabiających.
Jakie warunki należy spełniać do renty rodzinnej KRUS?
Otrzymanie renty rodzinnej KRUS wiąże się z koniecznością spełniania przepisów określonych przez aktualnie obowiązujące prawo. Dzieci własne, drugiego małżonka lub przysposobione mają prawo do świadczenia jedynie do ukończenia 16 lat. Natomiast po osiągnięciu tego wieku okres ten może wydłużyć się do 25 urodzin pod warunkiem kontynuowania nauki.
Bez względu na wiek możemy pobierać pieniądze w sytuacji, w której jesteśmy całkowicie niezdolni do pracy w gospodarstwie rolnym. Kluczowe jest, by potwierdzające nasz stan dokumenty zostały zgromadzone przed ukończeniem 16. roku życia bądź w trakcie nauki w szkole – przed skończeniem 25 lat.
Komu przysługuje rodzinna renta w KRUS?
Wśród osób mogących skorzystać ze świadczenia kompensacyjnego, jakim jest rodzinna renta KRUS, są również wnuki, rodzeństwo oraz inne dzieci, które zostały przyjęte na wychowanie przed osiągnięciem pełnoletności. Muszą one jednak spełniać pewien warunek, a mianowicie powinny zostać wzięte pod opiekę przynajmniej rok przed śmiercią ubezpieczonego. Wyjątkiem jest sytuacja, w której śmierć nastąpiła w wyniku wypadku przy pracy w gospodarstwie rolnym czy choroby zawodowej.
Wdowa ma prawo do renty rodzinnej KRUS, jeśli w momencie śmierci małżonka osiągnęła wiek 50 lat bądź była niezdolna do pracy (całkowicie niezdolna do wykonywania obowiązków w gospodarstwie rolnym).
Ponadto świadczenie przysługuje jej również, jeśli wychowuje co najmniej jedno z dzieci, rodzeństwa lub wnuków uprawnionych do renty po zmarłym. Istotne, by podopieczni nie ukończyli 16. roku życia, natomiast w przypadku nauki w szkole – 18 lat. Przypadek dotyczy również wdowy sprawującej opiekę nad dzieckiem uznanym za całkowicie niezdolne do pracy (całkowicie niezdolne do pracy w gospodarstwie rolnym), które uprawnione jest do renty rodzinnej.
Małżonka rozwiedziona oraz wdowa, która do śmierci męża nie była z nim we wspólnocie małżeńskiej, również ma prawo do świadczenia, jednak pod warunkiem spełnienia powyższych kryteriów. Co więcej, dzieje się tak również wtedy, gdy miała w dniu śmierci małżonka prawo do otrzymywania z jego strony alimentów ustalonych w ramach ugody lub wyroku sądowego.
Rodzicom przysługuje renta rodzinna KRUS po zmarłym dziecku ubezpieczonym, jeśli przed śmiercią byli na jego utrzymaniu oraz spełniają warunki dotyczące wdowy albo wdowca.