To właśnie producenci owoców i warzyw powinni się też zjednoczyć w tych działaniach, działać wspólnie, no bo to jest przecież interes wszystkich, żeby Polacy jedli polskie warzywa i owoce, no bo one są przecież najbardziej cenne. Mówimy o tym w kolejnej części filmu z Wójtem Gminy Charsznica Panem Janem Żebrakiem. Zapraszamy do Charsznicy.

Kapusta z Charsznicy dostępna przez cały rok

Nie tylko świeża. W formie kiszonej kapusta z Charsznickich pól dostępna jest przez cały rok.  Kapusta kiszona, kiszonki w ogóle, czy to ogórki kiszone czy kapusta kiszona, zawiera dużo bakterii probiotycznych, a to jest właśnie sedno i sens wszystkich kiszonek. Te bakterie probiotyczne stymulują trawienie organizmu naszego. Wyrównują ciśnienie krwi. Stymulują pobieranie innych witamin i wzmacniają nasz układ odpornościowy – immunologiczny. Zatem no polecam, aby spożywać jak najwięcej kapusty, kapusty kiszonej, ponieważ jest to bardziej przydatne dla zdrowia, niż spożywanie cytrusów. – podkreśla podczas naszej rozmowy Wójt gminy Charsznica.

Charsznicką siłą jest to, że tutejsi rolnicy, często już przedsiębiorcy, również zakładają swoje strony internetowe, na stronach podają te przepisy z kapusty, podają również walory kapusty i warzyw. Właśnie z tego z czego możemy być dumni to to, że produkujemy już w Charsznicy w dużej mierze już gotowe produkty – finalne, ostateczne. Te, które trafiają na półkę sklepową. To jest prosto od rolnika. Za to oczywiście uzyskujemy lepsze ceny, bo nie sprzedajemy sam surowiec. Sam surowiec jest zawsze najtańszy, natomiast gotowy produkt jest najdroższy. A to często na spotkaniach z rolnikami właśnie to powtarzam, że Rosja jest krajem bogatym w zasoby naturalne, ale krajem ogólnie biednym. Natomiast Japonia, która ogólnie nie ma bogactw strukturalnych, jest krajem bogatym, bo produkuje gotowe wyroby z surowców np. rosyjskich. Więc też w tym kierunku idziemy, aby obok produkcji rolnej dobrze się rozwijała również ta gałąź przemysłowa, gospodarcza. By przetwarzać i pakować i dostarczać na rynek gotowe produkty, aby trafiały od naszego rolnika można powiedzieć prosto na talerz do naszego konsumenta – mówi Jan Żebrak.

Warto współpracować

Dojechaliśmy do celu na pole gdzie trwa zbiór kapusty. Nowocześnie kombajnem, bo tak jest szybciej wygodniej i taniej. Ogranicza się koszty robocizny. Musi być szybko i sprawnie. Zebrana kapusta trafi wkrótce do kiszenia. Podsumowując nasze spotkanie jeszcze raz podkreślamy konieczność współpracy i promocji.

Panie Janie. Ja się już przekonałem do tej kapusty. Tyle walorów, tyle cennych właściwości, które ona ma. Myślę, że każde warzywo ma takie swoje właściwości. Trzeba to pokazać, trzeba to promować. Dzięki tej współpracy, dzięki temu, że będziemy działać razem, wydaje mi się, że ten cel o którym mówiliśmy, pół na pół, czyli połowa naszej diety to owoce i warzywa, uda się nam osiągnąć. Musimy tylko współpracować. Dziękuję za to spotkanie. Dziękuję za wizytę na charsznickich polach – powiedział Mariusz Podymniak.

Zapraszamy również do obejrzenia cz. I naszej wyprawy do Charsznicy:  http://www.warzywapolowe.pl/razem-do-celu-tam-gdzie-uprawia-sie-najwiecej-kapusty-w-polsce-film/

Film zrealizowano dzięki współpracy producentów, Gminy Charsznica, Redakcji Jagodnik, WarzywaPolowe.pl, agencji INSPIRE smarter branding oraz firmy ADAMSONstudio