Podczas webinarium jakie odbyło się 8 stycznia 2021 roku i było transmitowane na naszym profilu FB oraz kanale YT, dyskutowaliśmy na temat odpowiedniego przygotowania stanowiska pod uprawę cebuli. W trakcie spotkania pojawiały się tez inne pytania z zakresu uprawy cebuli. Poprosiliśmy wiec naszych ekspertów Piotra Borczyńskiego – głównego spec. d.s. warzywnictwa KPODR Minikowo Oddział Zarzeczewo i Władysława Tokarczyka ekspert Onion Leader z Syngenta Polska o wyjaśnienie niektórych kwestii związanych z uprawą cebuli. Poniżej prezentujemy odpowiedzi.

Przebarwienia cebuli wina nasion czy raczej błąd przy uprawie? 

Piotr Borczyński: Przebarwienia cebuli to zwykle jest błąd przy produkcji nasion. Jeżeli nie jest zachowana odpowiednia odległość plantacji nasiennych od siebie dochodzi do przepyleń niekontrolowanych i mogą wystąpić cebule poza typem odmiany.

Władysław Tokarczyk: Zielone przebarwienia na cebuli są wynikiem złej agrotechniki. Pojawienie się innych kolorów niż uprawiana przez nas odmiana np. czerwonego w żółtej oznacza zamieszanie inną odmianą. Jest to cecha niepożądana ale niski udział takiego zamieszania jest dopuszczalny.

Zapraszamy na kolejne Webinarium cebulowe już 18 stycznia:

Jakie są prognozy rynkowe na 2021 rok? Przechowywać cebule czy sprzedawać „z pola”? 

P. B.: Jeżeli chodzi o następny sezon produkcji to zbyt dużo zależy od przebiegu pogody. Jeżeli pogoda będzie sprzyjała plonowaniu warzyw a w szczególności cebuli niestety nie będzie wysokich cen cebuli. Oczywiście dobra jakościowo cebula zawsze się sprzeda lepiej niż cebula ze słabą łuską o niskiej jakości

W. T.: Trudno jest wybiegać sezon 2021 ale najlepiej planować tak produkcję aby pozostawić sobie możliwość długotrwałego przechowywania jako uniwersalnego rozwiązania kwestii dystrybucji i ekonomiki produkcji cebuli.

Co będzie z cenami cebuli czego można się spodziewać w tym sezonie? 

P. B.: Trudno jest powiedzieć czy ceny będą bardzo mocno zwyżkować. Według danych powinno cebuli braknąć, ale czy tak będzie w sytuacji praktycznego braku rynku żywienia zbiorowego (zamknięte szkoły, restauracje, hotele, instytucje kulturalne). Myślę, że raczej nie. Zwyżki cen zdecydowane były zapowiadane po nowym roku. Obecnie cebula zaczyna powoli drożeć. Ceny w Polsce są porównywalne z cenami w Holandii. Jak będzie dalej i na ile zdrożeje trudno powiedzieć.

W. T.: Holandia wyeksportowała do końca roku ponad 60% własnej produkcji to wskazuje na to, że cena cebuli będzie rosła.

Który z zarejestrowanych insektycydów jest najskuteczniejszy na wciornastka? Doświadczenia ze stosowania Movento 100 SC ?

P. B.: Jeżeli chodzi o wciornastki bardzo dobrą skuteczność widać po Movento jak i po Benevii. Niestety są to produkty które muszą być zastosowane przed masowym pojawieniem się szkodników. Polecam wydawnictwo w którym jest mój tekst na ten temat.

W. T.: Movento i Benevia Jak wynika z prowadzonych ostatnio badań dobrze spisują się w ochronie  przed wciornastkiem

Czy można gdzieś uzyskać schematy stosowania herbicydów w postaci mikro dawek? 

P. B.: Trudno jest napisać gotową receptę ze względu na różne chwasty występujące na polu. Ponadto trzeba powiedzieć, że mikro dawki mogą być niebezpieczne ze względu na różne biotypy chwastów w obrębie jednego gatunku, które mogą się bardzo szybko uodpornić na daną substancję aktywną.

W. T.: Tak zapraszamy do programu Onion Leader, gdzie proponujemy kompleksowe doradztwo również w zakresie stosowania herbicydów

Ile zabiegów dokarmiania dolistnego należy wykonać aby uzyskać jak najwyższą wydajność? 

P. B.: Jeżeli chodzi o dokarmianie dolistne to nie ma konkretnej ilości zabiegów które trzeba wykonać. Wszystko zależy od warunków pogodowych i od stanu plantacji.

W. T.: Nawożenie dolistne jest zabiegiem wspomagającym zasadnicze nawożenie z gleby może ono poprawiać wigor oraz zdrowotność roślin pomagać w sytuacjach stresowych. Wielu producentów cebuli standardowo stosuje nawożenie dolistne co 7 do 10 dni.

Czy ujemna temperatura zagraża składowanej cebuli w prowizorycznej nieocieplonej przechowalni? 

P. B.: Jeżeli chodzi o ujemne temperatury wszystko zależy od tego ile będzie na minusie i jak długo te niskie temperatury będą się utrzymywać. Jeżeli główki przemarzną i szybka będą rozmarzać to cebula może się nie nadawać do przeroby. Cebulę, czy też por, można przechowywać w temperaturze ujemnej na poziomie maksymalnie -1 oC do -1,5oC w chłodni.

W. T.: Jeśli temperatura w pryzmie spadnie poniżej -5°C to może dojść do trwałego uszkodzenia oznacza to że Cebula po odmrożeniu ma słabą jakość i nie nadaje się do dalszego przechowywania i obróbki.

Cały materiał z webinarium jest dostępny na naszym kanale FB: https://fb.watch/2_lLBcwFRu/

Oraz kanale You Tube: