Papryka to roślina o wysokich wymaganiach pokarmowych i glebowych, dlatego odpowiednie przygotowanie stanowiska to absolutna podstawa udanej uprawy. Osiągnięcie wysokiego plonu, dobrej jakości owoców i długiego shelf life – czyli trwałości pozbiorczej – jest możliwe tylko wtedy, gdy już na wczesnych etapach zadbamy o właściwe warunki glebowe i precyzyjne nawożenie.
Dlaczego analiza gleby to podstawa?
Zanim sięgniemy po jakiekolwiek nawozy, niezbędna jest dokładna analiza gleby. Tylko na jej podstawie możemy dobrać odpowiedni plan nawożenia i uniknąć ryzyka przenawożenia lub niedoborów, które mogą pogorszyć kondycję roślin i wpłynąć na jakość plonu.
Róbmy te analizy, badajcie Państwo, swoje gleby przed uprawą. Czasami można na tej analizie więcej zyskać, niż stracić – podkreśla Piotr Dutkowski, doradca nawozowy z firmy Yara Poland.
Do analiz najlepiej pobierać próbki metodą ogrodniczą, z głębokości około 20 cm, w kilkunastu miejscach tunelu. Następnie mieszamy próbki, wysyłamy do laboratorium i na podstawie wyników planujemy nawożenie. W przypadku tuneli foliowych ważne jest też, czy były przykryte na zimę czy też nie. W odkrytych może dojść do wypłukania składników przez opady. Jeśli tunel był przykryty, analizę można wykonać już jesienią. Istnieje wtedy ryzyko nagromadzenia się składników pokarmowych w glebie (brak przepłukania) i wstępowania zbyt wysokiego zasolenia dla młodych roślin.

W tunelach przykrytych mamy często problem z wysokim zasoleniem, bo nie dochodzi do wypłukania składników. Wówczas warto przelać tunel wodą, by zmniejszyć zasolenie i ułatwić roślinom start – doradza ekspert.
Kluczowe składniki pokarmowe w uprawie papryki
Papryka jest szczególnie wymagająca w kontekście dostępności fosforu. W analizie gleby jego zawartość powinna wynosić nawet 200 mg/l. To naprawdę dużo. Fosfor będzie bardzo ważny po posadzeniu – dla rozwoju systemu korzeniowego, ale również później – w okresie kwitnienia, gdy wpływa na zawiązywanie owoców. Warto wtedy wrócić do jego uzupełniania przez fertygację – mówi Piotr Dutkowski. Oczywiście istotne są tez pozostałe pierwiastki odżywcze. Potas – odpowiada za budowanie plonu, azot – wspiera rozwój wegetatywny roślin. Wapń – wpływa na zdrowotność roślin, jakość owoców i ich trwałość po zbiorze (wspomniany na wstępie shelf life).
W przypadku niskiej zawartości wapnia, niezbędne będzie wapnowanie. Najlepiej przeprowadzić je po zbiorach lub wczesną wiosną. Wapń musi być w formie dostępnej dla roślin. Można zastosować go przed sadzeniem np. Tropicote albo Nitrobor. To nasze najlepsze saletry wapniowe, a Nitrobor dodatkowo zawiera bor. Można je rozsiewać przed sadzeniem albo pogłównie, już w trakcie wzrostu roślin – rekomenduje ekspert Yary.
Jakie nawozy warto zastosować w uprawie papryki?
Na bazie wieloletnich doświadczeń Piotr Dutkowski poleca jeden produkt szczególnie dobrze dopasowany do potrzeb papryki. Z mojej strony mogę polecić YaraMila Complex – nawóz uniwersalny, bezchlorkowy, idealny do upraw papryki. Szczególnie tam, gdzie okres między zastosowaniem nawozu a sadzeniem jest krótki. Nie zawiera chlorków, które w tunelach przykrytych nie mają się gdzie wypłukać. Dodatkowo zawiera część fosforu w formie polifosforanów – szybciej dostępnych dla roślin.
Jeśli analiza gleby pokaże niedobory potasu, dobrym uzupełnieniem będzie Unika Calcium – saletra potasowa, którą można stosować pogłównie, w trakcie wegetacji.
Warto także pamiętać o strukturze gleby – zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z glebami gliniastymi lub zwięzłymi, ubogimi w próchnicę. W takich przypadkach pomocne mogą być preparaty poprawiające właściwości fizykochemiczne gleby i stymulujące życie mikrobiologiczne. Tu dobrym wyborem będzie YaraVita Leotrac, wzbogacony w kwasy humusowe. Takie produkty wpływają pozytywnie na absorpcję gleby i pobieranie składników pokarmowych.
Trzeba dobrze zacząć by dobrze zakończyć uprawę papryki
Odpowiednie przygotowanie stanowiska pod uprawę papryki zaczyna się od dokładnej analizy gleby i planowania nawożenia na podstawie faktów (= zasobność gleby), a nie intuicji. Fosfor, potas, wapń i azot to fundamenty efektywnego odżywiania roślin, ale ich dostępność i forma mają kluczowe znaczenie. Jak podkreśla ekspert Yara Poland – Piotr Dudkowski – precyzyjne nawożenie to nie tylko sposób na wyższy plon, ale też na zdrowsze rośliny i lepszy shelf life owoców. Więcej na tematach już w kolejnych odsłonach projektu Papryka #ShelfLife.