Ważną częścią Sympozjum Cebulowego Bejo w Wielkopolsce była wizyta w przechowalni cebuli w gospodarstwie Przemysława i Justyny Galas w miejscowości Łagwy. W obiekcie zastosowano technologię firmy Omnivent, o której opowiedzieli nam przedstawiciele firmy.
Przechowalnia w Łagwach, w której odbywał się drugi dzień Sympozjum składa się z dwóch komór przechowalniczych o pojemności ok. 500 t każda. Cebula jest składowana luzem na pryzmach o wysokości ok. 4 m. W komorach zastosowano kanały wentylacyjne w posadzce. Komory posiadają dwa poziomy drewnianej podłogi. Na niższym poziomie znajdują się wentylatory, a powyżej klapy wlotowe. Klapy wylotowe umiejscowiono na bocznej ścianie, położonej prostopadle do komory ciśnieniowej. Jak wyjaśnił Adam Rydzyński z firmy Omnivent, wymiary klap i ich rozstaw są określane indywidualnie, zależnie od wymiarów projektowanej przechowalni. Parametry te dostosowuje się też do ilości powietrza, które musi być wtłoczone pomiędzy przechowywane warzywa.
Budowa kanałów wentylacyjnych umożliwia utrzymanie równego ciśnienia powierza na całej ich długości, co z kolei pozwala utrzymać jednakową temperaturę w całej pryzmie składowanej cebuli.
Cebulę przechowuje się w temperaturze 1 stopnia Celsjusza, lecz przy wykorzystaniu dodatkowego układu chłodzenia można osiągnąć temperaturę 0,5 stopnia Celsjusza. Adam Rydzyński zalecił przechowywanie zdrowej cebuli w wilgotności do 85%, zaś jeśli istnieją wątpliwości, co do jej jakości, wówczas obniżamy wilgotność do 75-80%.
Automatyzacja
Sterowanie całym system odbywa się komputerowo – wprowadzamy do niego parametry przechowywania, które chcemy osiągnąć, między innymi takie jak temperatura i wilgotność. Na ich podstawie oraz warunków panujących na zewnątrz system określa, kiedy otworzyć klapy, dosuszyć produkt lub go schłodzić. Do tego celu służą zewnętrzne czujniki temperatury i wilgotności, które przekazują do systemu informacje o warunkach panujących na zewnątrz.
Priorytetem systemu Omnivent jest wykorzystywanie powietrza zewnętrznego. Jeśli jednak warunki poza przechowalnią są niewystarczające, np. jest za ciepło i zmagazynowane w przechowalni cebule zaczynają się dogrzewać, wówczas układ chłodzenia pozwala na obniżenie temperatury.
Informacje o temperaturze i wilgotności powietrza w pryzmie przekazują dwa rodzaje czujników – pierwszy od temperatury w formie szpady o długości 1 m i drugi od wilgotności w formie puszki, którą zakopuje się na niewielką głębokość w pryzmę.
Zapewnienie warzywom odpowiednich warunków przechowywania umożliwia wydłużenie ich trwałości i tym samym np. sprzedanie w późniejszym okresie, kiedy ceny na rynkach rosną. Odpowiednio zaprojektowana i wykonana przechowalnia z nowoczesnymi systemami wentylacji daje również gwarancję, że przechowywane warzywa zachowają wysoką jakość, bardzo pożądaną na dzisiejszym rynku.
Zapraszamy także do lektury pozostałych tekstów z Sympozjum Cebulowego Bejo.
Zdjęcia













