Europa Północno-Zachodnia mijający sezon zalicza do jednych z najbardziej wilgotnych w ostatnich dziesięcioleciach. W niektórych obszarach w Belgii i zachodnich Niemczech opady deszczu w połowie lipca były absolutnie rekordowe w historii. Hodowcy ziemniaków w Europie Północno-Zachodniej (NEPG – Belgia, Niemcy, Holandia i Francja) donoszą, że od połowy lipca problemy z zarazą ziemniaka są stałym problemem, a koszty zwalczania chorób na plantacjach ziemniaka tak jak opady deszczu będą na historycznym poziomie.
Wielu producentów ziemniaków z tego regionu Europy twierdzi, że problem zarazy ziemniaka, w mniejszym lub większym stopniu jest pod kontrolą. Choroba ta mimo wszystko będzie miała wpływ na plon i jego jakość.
Według NEPG, oczekuje się, że globalne plony na poziomie EU-04 (strefa NEPG) będą w przybliżeniu równe tym z zeszłego roku, tj. 45 ton/ha i nieco powyżej średniej z 5 lat. Nadal jednak istnieje wiele niewiadomych dotyczących kwestii jakości (porażenie ziemniaków przez choroby) oraz warunków zbioru i przechowywania.
Całkowita produkcja w strefie NEPG ma wynieść około 22,4 mln ton (produkowana na powierzchni 497,7 tys. ha). To mniej niż w zeszłym roku, głównie ze względu na zmniejszenie powierzchni upraw i problemy z ochroną. Ilość ta jest jednak zbliżona do średniej z 5 lat.
Uprawa ziemniaków to coraz droższy biznes. Głównie z powodu znacznego wzrostu kosztów ochrony i energii do przechowywania w latach 2021-2022. Wyższe ceny zbóż i rzepaku w połączeniu z wyższymi kosztami produkcji ziemniaków mogą z kolei wpłynąć na areał uprawy ziemniaków w 2022 roku.
Przedstawiciele NEPG twierdzą, że ogólnoświatowa pandemia wywołana przez Covid-19 nadal trwa i nadal będzie ciążyć na rynkach ziemniaków i sprzedaży przetworzonych produktów przez cały nadchodzący sezon marketingowy.
Niemniej jednak od końca wiosny i przez całe lato 2021 roku zakłady przetwarzające ziemniaki pracowały pełną parą. Szacuje się, że eksport ziemniaków z UE-27 (tj. poza Unię) był w czerwcu bardzo dobry (+63% w porównaniu z czerwcem 2020 r.). Całkowita sprzedaż europejskich przetworów ziemniaczanych w sezonie 2020/21 wzrosła o 13% w porównaniu z sezonem 2019/20.
Ze względu na bardzo gorące i suche lato w Europie Południowej, Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie eksport świeżych ziemniaków do basenu Morza Śródziemnego i prawdopodobnie do Europy Wschodniej w tym sezonie może być również dobry.
Źródło: NEPG