Grupa Producentów Rozsad Krasoń specjalizuje się w produkcji warzyw gruntowych, rocznie produkując około 260 mln roślin. Produkcja ta realizowana jest obecnie w dwóch zakładach – macierzystym oddziale w Piaskach koło Piotrkowa Trybunalskiego oraz w miejscowości Święta koło Złotowa. Rozpoczęto też budowę kolejnego obiektu o powierzchni 7,5 ha, który pozwoli zwiększyć moce produkcyjne. Ciągłe zmiany następują też w technologii produkcji rozsad, a wszystko po to by dostarczać klientom jak najlepszej jakości rozsadę.

Macierzysty obiekt w Piaskach specjalizuje się przede wszystkim w produkcji rozsad sałaty oraz warzyw kapustnych, oprócz których produkowane są inne asortymenty jak pomidory, papryka, pory a nawet cebula z rozsady. Drugi zakład w miejscowości Święta koło Złotowa wyspecjalizowany jest w produkcji rozsady selera, gdzie przede wszystkim jest produkowana rozsada cięta. Nasi klienci sami już od nas wymagają ciętej rozsady selera, gdzie wzrost roślin po posadzeniu jest szybszy i bardziej wyrównany – mówi Andrzej Szymański, kierownik produkcji w GPR KRASOŃ. W obiekcie pod Złotowem również produkowane są inne asortymenty, jak kalafior i brokuł, pod potrzeby producentów produkujących te warzywa do przetwórstwa.     

Rozsada sałat produkowana jest przede wszystkim w kostkach torfowych. Część rozsad produkowana jest też w tacach (260 otworów) ale to głównie na potrzeby odbiorców spoza Polski. Nasi krajowi klienci przyzwyczaili się do rozsady w kostce torfowej i taką rozsadę dla nich produkujemy – podkreśla Andrzej Szymański. Od wysiewu nasion do uzyskania finalnych roślin gotowych do wysyłki mija 21-23 dni (latem nawet 16-18 dni). Istotne w przypadku sałat jest schłodzenie szklarni, w której odbywają się wschody – w tym celu zamontowane są w szklarni specjalne wentylatory oraz zraszacze wysokociśnieniowe.

Wiek rozsady ma znaczenie

Pomidory produkowane są przede wszystkich w tacach 150 otworów oraz 96 otworów, podczas gdy dla papryki gruntowej standardem są tace z 150 otworami (czas produkcji 35-37 dni), choć są klienci dla których produkowana jest rozsada w tacach 40 otworów. Takie rośliny są już zaawansowane we wzroście  i przydatne do wysadzania zwłaszcza w tunelach foliowych. Dużo papryki jako tzw. pikówki produkuje się również w tacach z 300 otworami. Taki produkt w dużych ilościach zmawiają m.in. papryki tunelowej z regionu Radomia.

Wiek rozsady ma wbrew pozorom bardzo duże znaczenia dla produkcji. Nasze już wieloletnie doświadczenie pozwoliło nam wypracować optymalne okresy produkcji rozsady dla poszczególnych gatunków. Takie rośliny maja optymalną wielkość i jakość, która uwidacznia się zarówno wyglądem części nadziemnej jak i systemu korzeniowego. Ważne by rośliny przygotowane do sadzenia były krępe, sztywne a system korzeniowy jasny, nie zawinięty na spodniej stroni bryły korzeniowej – podkreśla Andrzej Szymański. Na to z kolei ma wpływa kształt komórek. W tym roku wprowadzono do użytku nowe tace z 285 otworami, gdzie zastosowano specjalny kształt komórek co sprzyja dobrej rozbudowie systemu korzeniowego a duże otwory na dnie – odpływowi nadmiaru wody. Oczywiście tace są modułowe, co ułatwia ich transport i przechowywanie.  

Roszada zabezpieczona przed szkodnikami już podczas produkcji   

Od tego sezonu na zamówienie klientów rozsada warzyw może być zaprawiona środkiem Verimark 200SC, który pozwala zabezpieczyć młode rośliny przed śmietką kapuścianą. Środek przeznaczony do stosowania do podlewania rozsady kapusty głowiastej białej, brokuła, kalafiora oraz kapusty brukselskiej przed jej wysadzeniem. Dawka preparatu to zaledwie 15 ml na 1000 roślin, precyzja podawania środka jest tu bardzo ważna. Aplikację Verimarku wykonujemy na około 2 dni przed wysyłką rozsady do klientów. Wówczas działanie środka utrzymuje się przez około 40 dni po wysadzeniu w pole, zapewniając ochronę przed śmietką. Aplikacja środka obywa  się poprzez belkę zraszającą gdzie określona jego dawka jest pobierana przez Dosatron – informuje Andrzej Szymański. Koszt zaprawiania rozsady preparatem Verimark to około 2,5 gr/roślinę. Zainteresowanie tak zabezpieczaną rozsadą jest w tym sezonie bardzo duże i myślę, że w przyszłości będzie standard w odniesieniu do warzyw kapustnych – mówi Andrzej Szymański.

Rozsada musi być dobrze zahartowana

Nowe możliwości hartowania rozsady zapewnia też wysoki zblokowany tunel z otwieranym dachem. Pozwala on jednocześnie zabezpieczyć rośliny przed chłodem w okresie gdy zagrożeniem są jeszcze przymrozki. W zasadzie tu rośliny są traktowane tak jak na zewnątrz, poddawane działaniu słońcu i wiatru. Tunel ma zapewnić tylko bezpieczeństwo dla roślin w sytuacji gdyby wystąpiły przymrozki czy ewentualnie grad – przypomina mój przewodnik. Na hartowniku rozsada przebywa mniej więcej 10-14 dni, po tym czasie jest gotowa jest do wysyłki do klientów.

Jeszcze bardziej zaawansowane rozwiązania jeśli chodzi o hartownik zastosowano obiekcie pod Złotowem. Wybudowano tam i uruchomiono już w tym sezonie hartownik typu Sunroof o powierzchni 1,3 ha. Posiada on zupełnie otwierany dach, co pozwala poddać rośliny warunkom jakie panują na otwartym terenie a jednocześnie w razie potrzeby zabezpieczyć je przed niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi.

Na zakończenie naszego spotkania jedziemy do miejscowości Kisiele gdzie rozpoczęto już prace nad budową nowego obiektu szklarniowego o powierzchni 7,5 ha oraz 2 ha hartownika typu Sunroof. Teren został już wyplantowany i zaczynają się pierwsze prace montażowe. Szklarnia ma być gotowa przed rozpoczęciem kolejnego sezonu produkcji rozsad gruntowych, a to pozwoli zwiększyć i tak już pokaźne moce produkcyjne GPR KRASOŃ. Po zakończeniu nowej inwestycji łączna powierzchnia szklarni przeznaczonych do produkcji rozsad warzyw wyniesie 19 ha.

Teren w Kisielach przygotowany pod budowę nowej szklarni rozsadowej – inwestycja już się rozpoczęła