fasolka szparagowa odmiany | warzywapolowe
Strąki odmiany Finezja z oferty Polan

W gospodarstwie Doroty i Grzegorza Zabostów w dniu 17 sierpnia odbyła się prezentacja odmian fasoli szparagowej. W tym roku kolekcja liczyła 19 odmian. W wydarzeniu udział wzięło kilkudziesięciu plantatorów fasoli z całej Polski, przedstawiciele firm z branży ogrodniczej oraz naukowcy. Głównym organizatorem wydarzenia był Zygmunt Czarniak z firmy Agroczar.

Konferencja na początek

Pierwszym etapem spotkania była konferencja. Poruszano na niej szeroki zakres zagadnień związany z uprawą fasoli szparagowej. Początkowe ustalenia dotyczące zadawania pytań po zakończeniu prelekcji szybko stały się nieaktualne. Żywa interakcja słuchaczy z prelegentami dowodziła zainteresowania audytorium podejmowanymi wątkami, prezentowanymi poglądami. W tej części wystąpił gość, który do Kamionu przybył z Francji – Jean-Marc Liron z Vilmorin. Głos zabierali też czynni oraz emerytowani przedstawiciele świata nauki związani z IO w Skierniewicach, tacy jak prof. dr hab. Józef Robak czy prof. dr hab. Adam Dobrzański. Ostatnim mówcą był Tomasz Harciarek. Jego wystąpienie dotyczyło roli biostymulacji w uprawie fasoli. Preparaty aminokwasowe z oferty firmy AGRO-SORB, którą reprezentował prelegent, takie jak dolistny Agro-Sorb Folium czy dokorzeniowy Agro-Sorb Radiculum z powodzeniem stosowane są już w wielu gospodarstwach ogrodniczych. Tomasz Harciarek skupił się więc na opisaniu zasady ich działania i metody właściwej ich aplikacji.

Pokazy polowe drugim etapem

Drugą część stanowiły pokazy polowe, gdzie przedstawiciele firm dostarczających nasiona fasoli szparagowej zaprezentowali poszczególne odmiany. Demonstrowane były odmiany z portfolio kilku podmiotów.

HM Clause i Vilmorin

Odmiany z HM Clause, ale także z szerokiej oferty Vilmorin scharakteryzował Sławomir Mechacki.

Syngenta

Podmiot ten reprezentowany był przez 2 pracowników – Zbigniewa Chuchnowskiego i Mariusza Kwiatkowskiego. Pierwszy z nich omówił 2 odmiany fasoli szparagowej, które były częścią kolekcji zgromadzonej na polu w Kamionie.

Van Waveren

Podmiot ten reprezentowany był przez liczne, międzynarodowe grono doradców i hodowców. W gospodarstwie Zabostów firma demonstrowała przede wszystkim nowości, które obecnie nie posiadają jeszcze nazw handlowych i występują pod numerami. Niektóre z nich są całkiem obiecujące.

Polan

Skoro impreza odbywała się opodal Skierniewic, stolicy polskiego ogrodnictwa, to nie mogło zabraknąć polskiej firmy nasiennej. Polan reprezentował w Kamionie Dariusz Kacprzak.

Holland Select / Alseed

W kolekcji pod Skierniewicami znalazła się tylko jedna odmiana – Stanley. Jednak przyznać należy, że od wielu lat to ona właśnie odznacza się bardzo wysokim plonowaniem, częstokroć najwyższym. Zaletą tej wariacji jest także wysoka zdrowotność. Jej charakterystykę przybliżył Antoni Lipniewski z firmy Alseed.

Poza zwiedzaniem kwater doświadczalnych można było także porozmawiać z organizatorami wydarzenia, odwiedzić firmowe stoiska, czy zobaczyć maszyny wykorzystywane do zbioru fasoli szparagowej pod Skierniewicami. Choć to już 6 edycja imprezy, to jednak i w 2017 roku było ciekawie i wiele się działo zarówno podczas konferencji jak i w drugiej, polowej części.