Podczas tegorocznych Targów Sadownictwa i Warzywnictwa TSW 2022 w Nadarzynie odbyła się konferencja dotycząca opłacalności produkcji ekologicznej i zrównoważonej. Na postawione w tytule pytanie starała się odpowiedzieć Karolina Jazic z firmy Agrosimex.

(Nie)sława środków chemicznych

Preparaty chemiczne stały się popularne i chętnie wykorzystywane głównie przez szybkość działania. Warto jednak zauważyć, że nie są one neutralne dla człowieka. Staje się to szczególnie istotne w produkcji warzyw i owoców, które konsumujemy. Poprzez stosowanie środków ekologicznych dbamy o swoje zdrowie. Dostarczamy w ten sposób również roślinom dodatkowe składniki odżywcze pozytywnie wpływające na ich wegetację.

Wielu plantatorów prowadzi produkcję konwencjonalną, która daje możliwość aplikacji preparatów chemicznych. Z uwagi na rosnącą świadomość konsumentów oraz coraz silniejszych trendów ekologicznych, producenci warzyw i owoców decydują się na ograniczanie środków chemicznych zastępując je preparatami biologicznymi. Warto zaznaczyć, iż wykorzystywane metody biologiczne są całkowicie obojętne dla środowiska. Stają się również remedium na niebywałą odporność agrofagów, co w przypadku preparatów chemicznych nieraz kończy się niepowodzeniem.

Ochrona w zrównoważonej uprawie warzyw

W ocenie Karoliny Jazic stosowanie preparatów biologicznych to trend jaki na producentach wywierają konsumenci poszukujący żywności bez pozostałości chemicznych środków ochrony roślin. Ten ogólnoeuropejski trend doprowadził pośrednio do tego, że w ostatnich latach z użycia zostało wycofanych wiele substancji czynnych. Przez to brakuje w powszechnym użyciu herbicydów, fungicydów czy insektycydów. Tymczasem rośnie nasilenie wielu agrofagów, głównie przez zmieniający się klimat, długi i ciepły okres jesienny oraz brak mroźnej zimy. Globalne ocieplenie klimatu prowadzi również do pojawienia się nowych patogenów, z łatwością przystosowujących się do zmian klimatycznych. Zwalczanie agrofagów jest coraz trudniejsze, ponieważ stają się odporne na dostępne na rynku preparaty oparte na coraz mniejszej liczbie substancji czynnych. Kolejnym problemem z jakim walczą gospodarstwa to obecność wielu chorób odglebowych, które również są trudne do zwalczenia. Patogeny odglebowe prowadzą do rozwoju fuzaryjnego gnicia cebuli od piętki, a w warzywach korzeniowych coraz większy problem stanowi zgnilizna twardzikowa. Choroba może nasilać się już we wczesnych fazach rozwojowych, powodując zgorzele siewek, a w następstwie prowadząc do obniżenia jakości plonów i straty w uprawach.

Poniżej zamieszczam kilka produktów biologicznych proponowanych przez firmę Agrosimex z możliwością stosowania w uprawach ekologicznych, jak i uprawach opartych na zrównoważonej ochronie, a przy tym kierując się ideą oferowania produktów o ograniczonej liści pozostałości.

Walka z chorobami odglebowymi

Preparat do zwalczania chorób odglebowych:

*- Xilon WP – zawiera Trichoderma asperellum szczep T-34 – grzyb kolonizujący glebę i strefę korzeniową roślin, będąc konkurencją dla patogenów, chorób grzybowych, które atakują roślinę. Szerokie zastosowanie w uprawach w gruncie i pod osłonami warzyw z rodziny: korzeniowych, cebulowych, liściowych, psiankowatych, dyniowatych, motylkowatych, wieloletnich, itp. Preparat może być stosowany w uprawach rolniczych i sadowniczych.

Aplikowany przeciwko:

– Fusarium spp.

Pythium spp.

Środek ten wykazuje również działanie antagonistyczne do grzybów z rodzaju: Sclerotinia (wywołujący zgniliznę), Rhizoctonia (wywołujący m.in. zgorzel siewek).

Walka ze szkodnikami

Zwalczanie szkodników również stanowi wielki problem dla plantatorów. Najczęściej występującymi i trudnymi do usunięcia są mączliki, wciornastki, mszyce, gąsienice motyli (tantniś, bielinki).

Preparaty do walki ze szkodnikami:

*- Limocide – preparat w pełni biologiczny, w którego skład wchodzi olejek pomarańczowy, wykorzystywany zarówno w uprawach biologicznych, jak i konwencjonalnych. Środek działa w sposób mechaniczny i szybki, unieruchamiając mączliki i wciornastki. Preparat ten można stosować w uprawach gruntowych jak i pod osłonami, obejmując uprawy warzywnicze, sadownicze, w tym truskawkę.

*- Azatin EC – środek zawierający azadyrachtynę, substancję pochodzenia naturalnego uzyskiwana z nasion miodli indyjskiej. Działa na wiele gatunków szkodników, w tym mączliki i wciornastki. Rejestracja obejmuje tylko i wyłącznie uprawy roślin pod osłonami.

*- Delfin WG – zawiera bakterię Bacillus thuringiensis ssp. kurstaki. Środek stosowany do zwalczania gąsienic motyli w uprawach roślin gruntowych, głównie w uprawie kapustnych, jednak może być aplikowany również pod osłonami.

*– Affirm 095 SG – jego skład opiera się na substancji czynnej o nazwie benzoesan emamektyny. Preparat stosowany w walce z gąsienicami motyli. Produkt ten nie jest zarejestrowany do wykorzystania w produkcji ekologicznej, jednak mimo to, wpisuje się w zrównoważoną ochronę warzyw, dlatego, iż przejawia niski udział pozostałości oraz krótki okres karencji. Produkt ten wyróżnia się wydłużonym efektem działania, nadmiar substancji po zaaplikowaniu gromadzi się pod warstwą woskową, tworząc tzw. depozyt. W chwili, gdy roślinie zaczyna brakować substancji, ta zostaje cyklicznie uwalniana – mówiła K. Jazic.

Walka z chorobami opiera się m.in. na preparatach miedziowych, czego przykładem jest środek Nordox 75 WG. W składzie zawiera tlenek miedzi, a to jedna z bezpieczniejszych form miedzi. Preparat jest przeznaczony do zwalczania patogenów powodujących choroby grzybowe i bakteryjne. Stosowany w uprawie warzyw cebulowych, psiankowatych, dyniowatych oraz liściowych.

Warto sięgać również po nawozy zawierające miedź, jak np. Viflo miedź-bor, posiadający te mikroelementy w formie nanocząsteczek, co prowadzi do szybkiego pobrania składników przez rośliny – mówi Karolina Jazic.