W firmie Green Crops nacisk kładziony jest na uzyskiwanie sałaty o wysokiej jakości. Dlatego też każdego roku przeprowadzane są analizy gleby na polach, które następnie dzielone są kwatery z precyzyjnie ustalonym dla danego stanowiska programem nawożenia. Dzięki temu odżywienie roślin jest optymalne, podobnie jak stopień zużycia poszczególnych produktów nawozowych.
Dostosowanie do potrzeb
Jak informuje dr Michał Wojcieszek z firmy Yara Poland, do każdej kwatery w której uprawia się sałatę w Green Crops podchodzi się indywidualnie. Wyniki analizy chemicznej gleby, a więc ustalenie jej zasobności w składniki odżywcze oraz jej odczynu pH i następnie określenie dawek poszczególnych nawozów w oparciu o te wartości jak i o wymogi gatunku pozwalają optymalizować zarówno koszty nawożenia jak i osiągać odpowiedniej jakości i wielkości plon. Akurat w tym przypadku sprawa jest prosta – sałata ma być zdrowa, dorodna i trwała w obrocie a przy tym absolutnie zdrowa dla konsumenta.
Ważnym składnikiem odżywczym w budowie plonu sałaty jest azot. Jego źródłem, poza YaraMila Complex na działkach o uregulowanym odczynie pH gleby może być YaraBela Nitromag. To produkt stosowany jeszcze przed wysadzeniem sałaty na stałe miejsce. Gdy odczyn pH jest zbyt wysoki, lepiej zastosować jest saletrę amonową, ale gdy problem ten nie występuje a wapnia dostępnego dla roślin jest zbyt mało, najlepszym pomysłem będzie sięgnięcie po saletry wapniowe. Ewentualne braki fosforu niwelowane są poprzez wysiew YaraMila Complex. Jeśli obserwuje się niedobory potasu, wówczas aplikację się siarczan potasu lub sól potasową, jeżeli jest na taki zabieg odpowiednio dużo czasu przed wysadzeniem roślin na stałe miejsce. W przypadku sałaty, która ma krótki okres wegetacji, większość składników odżywczych podawana jest przed sadzeniem. Potem część składników odżywczych można aplikować pogłównie, ale już w mniejszych dawkach i dotyczy to głownie azotu i wapnia – mówił dr Michał Wojcieszek.