Interesujących informacji o wielkości produkcji warzyw nad Wisłą w mijających latach, jej trendach i wynikających z nich przewidywaniach wysłuchali uczestnicy zorganizowanej w Hotelu Binkowski w Kielcach konferencji poświęconej zagadnieniom związanym z przemysłem przetwórczym. Miała ona miejsce 20 maja i była związana z Walnym Zgromadzeniem członków Krajowego Stowarzyszenia Przetwórców Owoców i Warzyw.
Produkcja warzyw w sezonie 2015/16
Dr Bożena Nosecka, honorowy członek Krajowego Stowarzyszenia Przetwórców Owoców i Warzyw, przedstawiła sytuację w sektorze owocowo-warzywnym w ostatnim sezonie. Okazuje się, że jako kraj eksportujemy coraz więcej mrożonych warzyw i zagęszczonych soków owocowych. Zwiększa się też udział świeżych owoców i warzyw, choć z powodu rosyjskiego embargo ostatnie dwa lata były trudne. Zbiory warzyw w Polsce lekko spadają w ostatnich latach. GUS podaje, że regres w minionym roku wyniósł 18% R/R, ale wydaje się, że nie był on aż tak radykalny. Na przykład w przypadku pomidorów gruntowych na przestrzeni ostatnich kilku lat roczne zbiory oscylują niezmiennie w przedziale 260-275 tys. ton. Także dość stabilna jest produkcja cebuli, która przekroczyła w 2014 roku pułap 650 tys. ton. Zbiory cebuli i marchwi, które w 2015 roku były zdecydowanie niższe niż w poprzednich sezonach uznać trzeba raczej za niefortunną konsekwencję panującej w drugiej części lata suszy, niż stały trend. Z rynku napływają bowiem doniesienia, że w obecnym sezonie plantatorzy cebuli zachęceni zeszłorocznymi cenami zwiększyli areały upraw tego gatunku, co może nie pozostać bez negatywnego wpływu na ich rentowność
Eksport i import – ceny w wymianie handlowej
Prognoza na eksport warzyw jest optymistyczna i zakłada zdecydowanie wzrost. Wiodącym gatunkiem na tym polu jest mrożony groszek. Eksport w ostatnich dwóch latach oscyluje w granicach 27-28 tys. ton, a cena to 66-67 eurocentów za 1 kg. Konsekwentnie rośnie także sprzedaż pomidorów. Szacuje się, że w sezonie 2015/2016 eksport może osiągnąć poziom 16 tys. ton, najwyższy jak dotąd i cenę 49 eurocentów/kg. Głównymi kierunkami zbytu były kraje UE, ale także państwa Bliskiego Wschodu i Egipt. Ogólnie podniosły się też ceny zbywanych warzyw, choć różnice te nie wpływają radykalnie na zmiany dochodowości w branży.
Import warzyw miał charakter uzupełniający, czyli niezbędny i nie zagraża on rodzimej produkcji warzyw. Saldo handlu zagranicznego warzywami jest dodatnie. Polskich eksporterów wspomaga także kurs wymiany walut, który jest jednak trudny do przewidzenia w kolejnych miesiącach. Trudny do przewidzenia pozostaje na przykład wynik referendum dotyczącego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, co sprawia, że kurs funta szterlinga jest bardzo turbulentny. A Wyspy Brytyjskie są przecież ważnym rynkiem zbytu dla żywności produkowanej nad Wisłą.
Prognozy surowcowe na sezon 2016
Wyzwania dokonania prognozy surowcowej na nadchodzący sezon podjął się Dariusz Mróz. Powierzchnia upraw kalafiorów pozostaje niezmienna, ale spadła w 2015 roku wydajność. Susza sprawiła, że wyniosła ona ledwie 18,9 t./ha, choć jeszcze rok wcześniej było to prawie 25 t/ha. Tak też wyglądała sytuacja marchwi, której ogólnie było mniej na rynku pomimo podobnych areałów. Niesprzyjająca aura nie pozostała bez wpływu na plantacje buraków i pomidorów gruntowych. Mówca spodziewa się jednak, że rok 2015 i panująca w nim największa od ćwierć wieku susza spowodowały anomalię, ale w przyszłych latach czeka branże spokojny, stabilny rozwój.