W trakcie wydarzenia pt. Porozmawiajmy o porach, które 1 września odbyło się w Orszewicach w gospodarstwie Państwa Gmerek zapoznać można było się z odmianami tego gatunku z firmy Bejo. Jej przedstawiciel Paweł Bednarek przybliżył charakterystykę poszczególnych kreacji, które określił mianem „porowych perełek”. Jak się okazuje, są to odmiany o silnie zróżnicowanej specyfice, których uprawa może zapewnić niemal ciągłą podaż tego warzywa z gospodarstwa.
Porozmawiajmy o porach
Reprezentant Bejo omówienie porów zaprezentowany w kolekcji rozpoczął od odmiany Kicker. Polecana jest ona do nasadzeń wczesnych, w końcu lutego, ale można ten termin mocno przesuwać aż do lata. Kicker rośnie szybko, a mimo to wykształca ciemnozielone liście, co wyróżnia go na tle innych wczesnych odmian.
Następnie Paweł Bednarek mówił o porach Puncher. To odmiana o okresie wegetacji dłuższym o 15 dni od poprzednio wymienionej – w jej przypadku jest to 90 dni. Wyróżnia się bardzo wysoką tolerancją na jarowizację. Podobnie jak Kicker, może być uprawiana w tunelach i pod płaskimi okrywami. Ciemnozielone liście intensywnie kontrastują z bielą kolby.
Z kolei Bowler wydaje plon o wysokiej jakości i polecany jest do uprawy letniej. Odmiana Batter ma okres wegetacji wynoszący 120 dni, ale okno zbiorcze jest tu bardzo długie. Co ważne, można ją uprawiać na polach mozaikowych, o zróżnicowanej żyzności gleb. W podobnym czasie swój docelowy rozmiar osiąga Climber. Jest to odmiana do upraw letnich, późnoletnich i jesiennych. Pojawiają się próby jej zimowania, które w łagodne zimy kończą się sukcesem. Można ją uprawiać także z siewu bezpośredniego.
Darter z kolei jest odmianą późnojesienną, którą można pozostawić w polu na zimę. Ciemne liście wchodzą delikatnie w niebieski odcień. Pory tej kreacji bardzo łatwo się czyści.