W tym roku, uprawa pomidorów gruntowych stała się popularna w sadowniczym regionach Warki i Grójca. Na początku lipca odwiedza jedną z takich plantacji. Trwa tam zabieg ściółkowania plantacji słomą. Wykonano już podstawowe nawożenie posypowe. Ponieważ pomidory zaczynają już kwitnienie, rozpocznie się też nawożenie poprzez fertygację. Jak to robić poprawnie, podpowiada Magdalena Cieślak-Włodarczyk z firmy Yara Poland.

Na plantacji pomidora odmiany Dino w województwie mazowieckim prowadzony jest obecnie zabieg słomowania. Ma on na celu zapewnienie, aby owoce nie miały kontaktu z glebą, co wpływa na ich jakość i zmniejsza ryzyko chorób. Sadzonki wysadzono trzy tygodnie temu. Nawożenie posypowe wykonano natomiast przy użyciu YaraMila Complex w dawce 500 kg na hektar. Dwa tygodnie po wsadzeniu zastosowano nawóz Nitrabor w dawce 150 kg na hektar. Po czterech tygodniach planowane jest powtórzenie tej dawki.

Pomidory 3 tygodnie po posadzeniu – początek kwitnienia

Linie kroplujące rozłożono w celu regularnego dostarczania wody. W związku z początkiem kwitnienia, wkrótce rozpocznie się fertygacja z użyciem saletry wapniowej Calcinit w dawce 15 kg na hektar tygodniowo. Podawany będzie również Kristalon żółty oraz niebieski, tak by zbudować odpowiedni potencjał plonotwórczy.

Zabiegi dolistne będą realizowane zgodnie z programem firmy Yara Poland, aby zapewnić wysoką jakość i rozmiar owoców. Na początku kwitnienia ma być zastsosowany produkt YaraVita Frutrel  w dawce 3 litry na hektar. Zabieg ten ma na celu poprawę odżywienia zawiązków i uzyskanie dorodnych owoców.