Końca dobiega pierwsza dekada lipca. Plantatorzy pomidorów i ogórków coraz częściej myślami wybiegają w kierunku zbiorów, jednak są pewne zagrożenia z którymi trzeba się zmierzyć. Na pierwszy plan przebija się dość silna presja przędziorka chmielowca na wielu plantacjach ogórków. W przypadku pomidorów istotnym zagadnieniem jest zabezpieczenie owoców przed wystąpieniem suchej zgnilizny wierzchołkowej.
Przędziorek chmielowiec
Na plantacji ogórków pojawiły się pierwsze kolonie przędziorka chmielowca. Jest to szkodnik żerujący na spodniej stronie liści. Podczas ciepłej i suchej pogody rozwija się bardzo szybko i w ciągu krótkiego czasu może opanować całą plantacje. Na początku obserwujemy objawy w postaci drobnych plamek na wierzchniej stronie liści. Z czasem tych plamek przybywa, Żeby zobaczyć szkodniki trzeba obserwować spodnią stronę liści. Przy dużym nasileniu szkodników na spodniej stronie liścia możemy obserwować oprócz owadów dorosłych pajęczyny, ze względu na to że są to właśnie małe pajączki a nie owady.
Obecnie w programie ochrony roślin niestety do jego zwalczania zarejestrowane są tylko produkty biologiczne takie jak NeemAzal czy produkty drażniące i działające mechanicznie na małe owady takie jak Emulpar, Siltac, Next Pro czy MiteMine.
Ostatnie produkty mogą być używane jako wspomagające ochronę, ale należy nimi pokryć dokładnie powierzchnie na której żerują szkodniki czyli spodnią stronę liści. W preparacie MiteMine, jego innowacyjny skład oddziałuje na fizjologię roślin. MiteMine stymuluje procesy metaboliczne i sprawia, że rośliny stają się odporniejsze na stresy biotyczne i abiotyczne. Preparat aktywuje syntezę substancji obronnych rośliny, chroniących przed niepożądaną działalnością szkodników. Tworzy tarczę naturalnej odporności, nie stanowiąc zagrożenia dla środowiska naturalnego, w tym również owadów pożytecznych. Dawka od 1,5 do 2 l/ha w odstępach co 7 10 dni. NeemAzal jest środkiem ochrony roślin posiadającym w swym składzie naturalną substancję czynną pochodzącą z rośliny rosnącej w Indiach – mietli indyjskiej. Okres karencji wynosi 3 dni.
Sucha zgnilizna wierzchołkowa
Po upalnych dniach na plantacjach pomidorów gruntowych pojawiają się objawy choroby fizjologicznej, które są widoczne na owocach. Jest to sucha zgnilizna wierzchołkowa. Powodem występowania tej choroby jest zbyt wolny transport wapnia w roślinie do miejsc najszybciej rosnących czyli wierzchołków owoców co powoduje czarne zasychające plamy. Ze względu na to że wapń jest pierwiastkiem który niestety przemieszcza się w roślinie z prądem wody w czasie suchej i upalnej pogody jego transport jest bardzo wolny lub zanika. Wapń również może być nie pobierany z gleby kiedy są problemy w funkcjonowaniu korzenia np. podczas nadmiernej wilgotności gleby lub zbyt dużego zasolenia jonami azotu czy potasu. Wapń również może być nie pobierany z gleby po prostu kiedy go tam, niestety, nie ma. Z tego też względu należy dokarmiać nie tyle rośliny, co rosnące owoce tym pierwiastkiem. Podczas zawiązywania i intensywnego wzrostu owoców należy używać też do oprysków produktów zawierających wapń takich jak mrówczany wapnia, chelaty wapnia czy produkty aminokwasowe z wapniem takie jak Aminoqualant Ca. Dodatkowo do wzmożenia przemieszczania się po roślinie tego składnika pokarmowego możemy używać produktów wywołujących tzw. pompę auksynową np. BioCal. Podczas ciepłej i upalnej pogody należy powtarzać opryski produktami wapniowymi nawet 2 razy w tygodniu. Jednak nawet przy tak częstych zabiegach na glebach z podglebiem ze zbyt małą ilością tego pierwiastka mogą wystąpić objawy na owocach pomidorów czy papryki.