Polscy ogrodnicy wizytują BASF

Zwiedzający Centrum Gości BASF mogli wysłuchać interesujących prezentacji i zobaczyć wiele interesujących eksponatów

W dniach 3-6 października przedstawiciele polskiej branży ogrodniczej wybrali się na wyjazd do niemieckiej siedziby BASF. Poza zwiedzeniem części badawczej i produkcyjnej odbyła się konferencja na której przekazano ciekawe informacje dotyczące funkcjonowania firmy i wprowadzanych na rynek nowości produktowych.

BASF w Europie i na innych kontynentach

Leon van Mullekom informował o zakresie i skali działań BASF

Wstępną część konferencji poprowadził Leon van Mullekom. Przedstawiciel BASF poinformował o zakresie aktywności koncernu. To globalna organizacja, która aktywna jest także w sektorze petrochemicznym i gazowniczym, a także innych jeszcze branżach. To jedna z największych firm niemieckich. W 2017 roku jej sprzedaż sięgnęła 5,6 mld euro. Ok. 10% z tej kwoty jest inwestowane w szeroko zakrojone programy badawcze. Największą inwestycją ostatniego czasu było zakupienie nasiennej części firmy Bayer. Nasiennictwo upraw rolnych, np. soi to bardzo ważny rynek zwłaszcza w Ameryce Północnej. W Europie duże znaczenie ma sprzedaż nasion warzyw. W swych badaniach BASF koncentruje się na środkach do zwalczania szkodników i insektów, choćby komarów. Firma oferuje także preparaty przydatne w uprawie grzybów i w leśnictwie. Ten rynek produktów BASF w Europie wart jest ok. 1 mld euro. W Polsce w kontekście finansowym dla firmy bardzo ważny jest przemysł drzewny, pieczarkarstwo a także rozwiązania dla utrzymania zieleni i czystości w miastach. Podmiot operuje jednak w wielu różnych branżach.

W przyszłości firma zamierza utrzymać swą silną pozycję poprzez rozwój w kluczowych segmentach. Sukces ma zapewnić wsłuchiwanie się w głosy płynące z rynku i dostosowywanie rozwiązań do autentycznych potrzeb nabywców produktów BASF.

O nowościach na konferencji

Marcin Chojecki ( w środku) prezentował zagadnienia związane z biologiczną ochroną upraw przed szkodnikami

Podczas konferencji sporo uwagi poświęcono nowym zagadnieniom dedykowanym produkcji owoców jagodowych i warzyw. W tym gronie znalazły się preparaty do ochrony biologicznej przed szkodnikami, biodegradowalna folia do ściółkowania upraw oraz nowy fungicyd który uzyska rejestrację do ochrony truskawek i niektórych gatunków warzyw w Polsce w 2019 roku. Z gamy produktów Nemasys w uprawach sadowniczych i warzywniczych szczególnie godnymi polecenia są dwa produkty – Nemasys L i Nemasys H. Oba zwalczają opuchlaki, a pierwszy z nich dodatkowo szeliniaka sosnowca. Są wygodne w aplikacji. Można je podawać choćby przez system fertygacyjny.

Dr Jessica Eleanor Bean wymieniła zalety ściółkowania upraw

Nowy materiał ściółkujący oferowany plantatorom przez BASF nosi handlową nazwę ecovio®. W ciągu 150 dni od rozłożenia go na plantacji jego biodegradacja osiąga poziom przeszło 90%. Nie ma tu więc potrzeby usuwania go z kwatery, co w obecnych warunkach niedostatecznej podaży siły roboczej bywa mocno kłopotliwe.

Holger Koch przedstawił informacje na temat nowego fungicydu Dagonis

 

Dagonis to nowy fungicyd o wielu zastosowaniach, który już jest dopuszczony do użytku we Włoszech i w Turcji. W naszym kraju ma trafić do komercyjnej sprzedaży od 2019 roku. Dotychczasowe doświadczenia wykazały jego wysoka skuteczność przeciw głównym chorobom grzybowym atakującym uprawy. W swym składzie posiada dwie substancje aktywne pochodzące z różnych grup chemicznych, co nie tylko zapewnia mu dobrą efektywność, ale i minimalizuje ryzyko wytworzenia odporności krzyżowej patogenów.