Syngenta cały czas intensywnie rozwija swoje programy hodowlane związane z całym asortymentem warzyw kapustnych. Królują oczywiście kapusty, ale są też nowości w asortymencie brokułów i kalafiorów. Można się było zapoznać z nimi podczas Międzynarodowych Dni Otwartych w Holandii, które odbywały się w dniach 24-26 września.
Coraz lepsze odmiany kapusty
W przypadku kapust które są obecnie wprowadzane na rynek istotne jest by nowe odmiany miały lepsze cechy niż dotychczas uprawiane standardy. Uwaga hodowców skierowana jest na cechy jakościowe ale też te związane z przystosowaniem nowych odmian do zmieniającego się klimatu. Z tego też powodu już w ubiegłym sezonie pojawiły się w ofercie takie odmiany jak Succesor F1 i Professor F1. W ubiegłym roku dysponowaliśmy jeszcze ograniczona pulą nasion tych dwu nowych odmian, ale pierwsze informacje płynące od producentów z różnych krajów są bardzo optymistyczne. Myślę że obie odmiany zdobędą swoich zwolenników na najbliższe lata – podkreśla Zenon Małek z Syngenta. W jego opinii w Polsce sprawdzi się przede wszystkim odmiana Professor F1, jako uniwersalna propozycja zarówno dla tych którzy produkują kapustę na świeży rynek jak i do przetwórstwa. Professor to odmiana zapewniająca bardzo dobre plonowanie i wysoki plon. Z kolei Succesor to przede wszystkim odmiana przechowalniczą, utrzymująca ładny zielony kolor liści zewnętrznych po okresie przechowywania. Warto też przypomnieć o odmianie Storidor F1, która w samej tylko Holandii ma 60% w segmencie kapust do długiego przechowywania – mówi Zenon Małek. Wskazuje też na nowości w tym odmianę Pitagoras F1 (SGW0443), która również będzie polecana jako kapusta do długiego przechowywania. Tworzy główki o masie 3-4 kg i cechuje się wysoką tolerancją wobec wciornastków. Główki są zbite i ciężkie a liście zewnętrzne utrzymują zieloną barwę nawet po kilku miesiącach przechowywania.
Grono kapust odpornych na kiłę kapusty wzbogaci odmiana Kilaces F1. Odmiana ta stanowi połączenie wysokiej jakości główek (twarde, zbite, dobrze wypełnione) i odporności na kiłę kapusty. Jest to odmian o okresie wegetacji 95-100 dni, polecana do uprawy z przeznaczeniem na świeży rynek (główki 2,5-3,5 kg). Zenon Małek przypomina również o odmianie Toreador F1, którą można było zobaczyć na polu pokazowym. Cechują ją bardzo dobre wyrównanie i wysoki poziom tolerancji wobec wciornastków. Toreador podobnie jak Storidor F1 to odmiany przydatne do zbioru kombajnowego. Ciekawostką w ofercie Syngenta jest też odmiana Sarmello F1 o spłaszczonych główkach. Polecana jest do produkcji pod świeży rynek.
Z dużym aplauzem przyjęte przez rynek dwie wczesne odmiany kapusty głowiastej białej Rosberg F1 i Vettel F1. Nieprzypadkowo nazwa tej pierwszej odmiany jest powiązana z nazwiskiem kierowcy Formuły 1. Jest to bardzo szybka odmiana, u której główki możemy zbierać po 50-55 dniach od posadzenia. Jest to najszybsza odmian na rynku – podkreślał Zenon Małek. Vettel F1 to również wczesna odmian polecana do pierwszych nasadzeń pod przykrycia z włókniny oraz do uprawy w tunelach. Tworzy optycznie duże główki dorastające po około 60 dniach od posadzenia. Obie odmiany bardzo dobrze przyjęły się w igołomskim regionie produkcji kapust wczesnych.