Najpierw zimno a teraz upały. Taki przebieg pogody ma wyraźny wpływ na rozwój i kondycję warzyw polowych, ale też potęguje zagrożenia ze strony niektórych szkodników. Na plantacjach cebuli masowo pojawiają się wciornastki, których rozwój w takich warunkach pogodowych może przebiegać bardzo szybko. Jak można sobie z nimi radzić?

Wciornastki na plantacjach cebuli

Na plantacja cebuli zwłaszcza w okolicach Radziejowa, Kruszwicy czy Inowrocławia zaczęły pojawiać się pierwsze wciornastki. Jak z nimi walczyć? W tej chwili mamy zarejestrowane dwa dobre produkty, które pozwalają na zwalczanie larw w najmłodszych stadiach. Co prawda larwy po pobraniu soku z substancją aktywną nie giną od razy, ale nie żerują i nie powodują uszkodzeń.

Pierwszy produkt to Movento 100 SC. Jak go zastosować? Ze względu, że szczypior jest jeszcze niewielkich rozmiarów do sporządzenia cieczy roboczej na 1 hektar powinno wystarczyć nie więcej niż 250-300 litrów wody. Aby substancja aktywna zaczęła szybko działać należałoby ją zastosować z produktami które rozpuszczają woski roślinne takie jak Trend czy też Inex A. Firma Bayer poleca zastosowanie Movento 100 SC razem z olejem który posiadają w swojej ofercie o nazwie Fitter. Olej ten będzie niszczył formy dorosłe jak i larwy kiedy zostanie na nie naniesiony. Jednak do oprysku trzeba użyć większej ilości wody bo około 300-500 litrów na hektar w zależności od wielkości roślin. Ze swego doświadczenia mogę podpowiedzieć, żeby najpierw należy wykonać zabieg Movento 100 SC, a następnie po kilku godzinach Fitter, żeby unieszkodliwić wciornastki bytujące na szczypiorze. Po zabiegu produktem Movento 100 SC mamy plantacje chronioną przez około 3 tygodnie. Produkt ten zaczyna działać jednak po kilku dniach od zastosowania ze względu na to, że musi być rozprowadzony po całej roślinie. Movento 100 SC nie działa w ogóle kontaktowo na szkodniki. Tak więc opryskane szkodniki nie są bezpośrednio niszczone.

Drugi produkt to Benevia. Jest to produkt który również musi być pobrany przez szkodniki z sokami z roślinnymi. Jednak Benevia nie przemieszcza się w całej roślinie. Może przemieszczać się laminarnie na drugą stronę liścia i może również „rosnąć” razem ze stożkiem wzrostu. Benewia powinna być zastosowana w większej ilości wody niż Movento. W takim zaawansowaniu rozwoju części nadziemnej cebuli wydaje się, że powinno wystarczyć od 300 do 400 litrów wody na hektar. Im większy szczypior tym więcej wody, aby rośliny były dokładniej opryskane. By poprawić działanie produktu Benevia można dodać dedykowane olej np. Atpolan. Substancja aktywna jest gotowa do pobrania po kilku dniach od wykonania zabiegu. I tak samo jak w przypadku Movento niszczy szkodniki stopniowo. Larwy po pobraniu substancji aktywnej jednak już po kilkunastu minutach nie żerują, a tym samym nie wyrządzają szkód na opryskanej plantacji.

Seler zaczyna zamierać

Po chłodnym okresie i dość intensywnych opadach deszczu nagle przyszła susza. Wierzchnia warstwa gleby szybko przeschła a rośliny nie zdążyły na tyle dobrze się ukorzenić i zaczynają ginąć. Wysycha doniczka korzenie brązowieją i zaczyna się zamieranie części nadziemnej. Tak więc należy zadbać o to aby gleba nie była zaskorupiona i cały czas wilgotna. Należy więc plantacje selera podlewać dość często małymi dawkami wody tak jak w przypadku wschodów nasion. Utrzymanie wierzchniej warstwy gleby w stanie wilgotnym spowoduje, że system korzeniowy będzie się dobrze rozrastał.

Plantacja selera gdzie zaczyna być odczuwalny dla roślin deficyt wody

Dodatkowo można wykonać co dwa trzy dni zabiegi opryskiwania saletrą wapniową YaraTera CALCINIT. Sporządzamy roztwór 1% saletry wapniowej, a do opryskania hektara wystarczy 250-300 litrów cieczy. Takie zabiegi wzmocnią część nadziemną, zapobiegną zgorzeli liścia sercowego i dostarczą wapnia najszybciej jak się da roślinie. Jeżeli na plantacji nie został wysypany azot to podczas nawadniania zalecam wysypanie saletry wapniowej YaraLiva NITRABOR lub YaraLiva TROPICOTE do gleby w ilości 150- do 200 kg/ hektar.

Zamierajaca pojedyncza roślina selera

Partnerami Monitoringu Plantacji są firmy Bayer i Yara Poland