Grupa Producentów Broś&Broś to rodzinne przedsiębiorstwo z Krakowa, w którym warzywa produkuje się już od trzech pokoleń. Grupa aktualnie gospodaruje na 450 ha, z czego warzywa w tym roku rosną na około 220 ha. W tym roku w uprawie dominuje buraczek czerwony (100 ha), kolejne miejsca zajmują marchew (około 50 ha), kapusta (30 ha) oraz pietruszka i seler. Naszą wizytę, odbywającą się w tym gospodarstwie w ostatnich dniach sierpnia poświęciliśmy na rozmowę o uprawianej w tym gospodarstwie od 7 lat kapuście o płaskich główkach. Tego typu odmiany stanowią tutaj aktualnie 100% nasadzeń kapusty.
Systemy uprawy
Kapustę płaską uprawia się tutaj sadząc jednorazowo 3-4 ha w 6-7 rzutach w sezonie. Łączenie w ciągu roku na arealne około 30 ha. W tym roku pierwsze nasadzenia rozpoczęto w maju, a zakończono w pierwszych dniach lipca. W nasadzeniach dominuje tutaj płaska odmiana Gunma F1 sprzedawana m.in. w ramach konceptu Coolwrap. Kapusty płaskie większości sprzedawane są w do hurtowni warzywniczych głównie na terenie Małopolski. Pierwsze kapusty do sprzedaży trafiają od połowy lipca do listopada.
Jak ocenia Paweł Broś, płaskie kapusty stały się w ostatnich latach bardzo popularne. Zawdzięczają to nie tylko swoim walorom smakowym, ale również łatwością w przygotowaniu. Warto wiedzieć, że odmiana Gunma F1 wyróżnia się również słodkim smakiem, brakiem goryczki oraz podwyższoną zawartością witaminy C. Kapusta ta doskonale sprawdza się w dietach bezglutenowych, zastępując np. pszenne placki używane do produkcji tortilli warzywnych czy gołąbków (łatwo się rolują, nie pękają). Może również zastępować sałaty w codziennym spożyciu.
Jak informuje P. Broś, decydując się na uprawę kapust płaskich trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że są to odmiany trudne w uprawie. Wymagają również delikatnego obchodzenia się w zbiorze i przygotowaniu do sprzedaży. Jak ocenia plantator, w zależności od terminu nasadzeń z całkowitej obsady do sprzedaży jeśli trafi około 70% wyciętych kapust można mówić o dobrym wyniku produkcyjnym. Wszystkie kapusty trafiające do sprzedaży pakowane są w folię termokurczliwą. W ostatnich dniach sierpnia za kilogram takiej kapusty można było uzyskać około 2 zł/kg. Do sprzedaży trafiają główki o masie od 1 kg do 3,5 kg. Jak informuje plantator, w przypadku tej kapusty trzeba również główki po ich wycięciu schodzić w chłodni przez klika dni. Wówczas nabierają lepszych parametrów handlowych. Te wszystkie elementy znacząco wpływają jednak na koszty produkcji, które stale rosną.
Ochrona
Uprawiane w gospodarstwie płaskie kapusty, z uwagi na swój słodki smak są również chętnie zasiedlane przez szkodniki. Dlatego bardzo ważna jest dokładna i częsta lustracja plantacji, która pozwala wykonywać zabiegi zwalczające insekty w optymalnym terminie. Podstawowym zabiegiem stosowanym tutaj przed sadzeniem jest zaprawianie rozsady preparatem Verimark 200 SC. W późniejszym czasie stosowane są takie produkty jak Movento 100 SC, Affirm 095 SG czy Clozer. W zależności od terminu nasadzenia różna jest liczba zabiegów i w przypadku zabiegów insektycydowych średnio jest ich 5.
Płaskie kapusty są również nisko posadowione na głąbie. Dlatego wymagają dobrego zabezpieczenie przed podgniwaniem. Oprócz standardowych zabiegów fungicydowych z powodzeniem od kilku sezonów stosuje się tutaj również nawóz o nazwie Terpen Cu. Produkt ten dobrze wspomaga ochronę fungicydową.
Należy zaznaczyć, że w tym gospodarstwie przed rozpoczęciem sprzedaży kapusty z danej obsady, prowadzi się badania kapusty na pozostałości. Jak dotychczas stosując się do aktualnych zaleceń nie było problemów z przekroczeniem pozostałości.
Jak informuje P. Broś, przestrzegają optymalnych terminów zabiegów, rotując substancje aktywne dopuszczonych do stosowania w kapuście insektycydów. Dzięki temu w tak lubianej przez szkodniki kapuście płaskiej udało się w tym roku poprowadzić ochronę na zadowalającym poziomie. Oczywiście ważna jest również technika zabiegu. Tutaj do tego celu wykorzystuje się opryskiwacz z rękawem powietrznym i końcówkami dającymi bardzo dobrą kroplę.
Więcej o tym jak uprawić płaskie kapusty dowiecie się z materiału filmowego.