21 lipca firma Rijak Zwaan Polska wraz z partnerami zorganizowała spotkanie poświęcone polowej uprawie ogórków w nowoczesnych technologiach. Odbyło się ono we współpracy z firmą Yara Poland. Ponadto brali w nim udział przedstawiciele firm Addermatt Polska oraz Koppert. Miejscem spotkania było gospodarstwo rolne  Państwa Małgorzaty i Pawła Traczyk w Złotopolicach (powiat płoński).

Nowe odmiany ogórków partenokarpicznych

Plantacja produkcyjna w gospodarstwie Pana Traczyk wynosi 5 ha. Podstawowe odmiany w  uprawie to Liszt RZ F1 i Bridge RZ F1  oraz Konzert RZ F1 i Resital RZ F1. Plantacja prowadzona jest z ukierunkowanie ma wysokie plony zatem prowadzona jest na zagonach wyłożonych czarną folią oraz z pełną fertygacją. Przystosowana jest do zbioru z samolotu. Siewy nasion realizowano 18 maja i przez pierwsze 3 tygodnie pozostawała uprawa okryta agrowłóknina. Pierwsze zbiory ogórków w tym roku realizowano 29 czerwca.  Jak przypomniał Marcin Pawlak, dobór odmian dla tego gospodarstwa nie jest przypadkowy. Liszt F1 to sprawdzona już odmiana partenokarpiczna. Celem wprowadzenia tej odmiany do oferty było przede wszystkim ułatwienie zbiorów. Ogórki są dobrze wyeksponowane i łatwe do zbioru z samolotu. Jest to jeden z najjaśniejszych ogórków w naszej ofercie odmian partenokarpicznych – podkreślał ekspert z firmy Rijk Zwaan.  Druga odmiana Bridge RZ F1   wprowadzona 4 lata temu z ukierunkowaniem na zbiór drobnych w rozmiarze 6-9 cm (tzw. jedynka). Dużą zaleta tej odmiany jest brak tendencji do przerastania owoców.

Marcin Pawlak scharakteryzował odmiany ogórków od Rijk Zwaan

Dwie kolejne odmiany cechują się przede wszystkim mocnym wigorem roślin i bardziej ciemnozielonymi liśćmi. Jest to tzw. efekt niebieskiego liścia, wynikający z większej ilości chlorofilu w komórkach i co się z tym wieże – efektywniejszej fotosyntezy – podkreślał Marcin Pawlak. Konzert RZ F1 to ulepszona wersja wcześniej wspomnianej odmiany Bridge RZ F1. Resital RZ F1 to z kolei odmiana wprowadzona ze względu na bardziej wegetatywnych charakter wzrostu. Również poleca się ją do upraw ekologicznych.

Kompleksowe nawożenie ogórków

Wojciech Kopeć z firmy Yara odniósł się do programu nawożenia, jaki był realizowany w uprawie ogórków w tym gospodarstwie. Punktem nawożenia każdej uprawy jest poprawne wykonanie analizy gleby i określenie zasobności w dostępne dla roślin składniki pokarmowe. W tym przypadku gleba cechowała się bardzo niska zawartością fosforu oraz magnezu, co wynika z faktu, że jest to lekka gleba. W takiej sytuacji praktykuje się zazwyczaj nawożenie obornikiem by poprawić żyzność gleby. Tu przed formowaniem zagonów zastosowano Yara Mila Complex oraz saletrę wapniową Nitrabor (ze względu na bardzo niską zawartość wapnia). Dalsze nawożenie prowadzono poprzez fertygację. Pierwszy raz zastosowano Kristalon Niebieski a później Kristalon Super White (Vega) ze względu na twardą wodę w tym gospodarstwie. Dodatkową zaletą tych nawozów, gdzie fosfor zawarty jest w formie polifosforanów, jest stymulacja wyrastania nowych korzeni włośnikowych. Ma to duże znaczenie bowiem korzenie włośnikowe tak naprawdę pozostają aktywna przez kilka lub kilkanaście dni, po czym wyrastają nowe. Podobny efekt daje stosowanie Actisilu – dolistnego nawozu opartego na kwasie ortokrzemowym. Mamy zatem dwie podstawowe korzyści stosowania Actisilu – z jednej strony ograniczamy przyrastanie pędów ogórka na długość (efekt skróconych międzywęźli). Z drugiej zaś uzyskujemy poprawę kondycji systemu korzeniowego i wyrastanie nowych korzeni włośnikowych – przypomniał Wojciech Kopeć.

W okresie wzrostu ogórków bardzo ważne jest nie tylko zapewnienie dobrego odżywienia rosnących ogórków ale też zadbanie o pojawienie się nowych zawiązków i intensyfikację kwitnienia. W tym zakresie bardzo ważne nawożenie fosforem . Tu specjalista z firmy Yara polecał stosowanie Kristalon Super Red (Gena) z fosforem w polifosforanów. Zmniejszeniu uległa dawka Calcinitu na rzecz wyższych dawek saletry magnezowej (Krista MAG).

Jakie plony ogórków?

Jakie plony ogórków można uzyskać? Pytanie też jakich ogórków? Przy przeciętnej plantacji gdzie obsada wynosi 40 tys. roślin/ha, uzyskanie plonu 2 kg/roślin jest jak najbardziej możliwe. Jeśli to ma być ogórek w pełni handlowy w przedziale 6-9 cm długości to trzeba zebrać około 100 owoców z rośliny. Dlatego tak ważne systematyczne odżywianie roślin, i utrzymanie ciągłości kwitnienia i owocowania. To pozwoli zebrać plon siejący nawet 100 t/ha.  

W ubiegłym roku areał uprawy ogórków w Polsce wynosił 5570 ha. W obecnym wstępne dane wskazują, że wartość ta jest nieznacznie niższa i wynosi 5174 ha. Najwięcej ogórków uprawia się w województwie mazowieckim, w powiat płoński jest drugim jeśli chodzi o areał uprawy ogórków w Polsce z wartością 295 ha (40 mniej względem minionego roku).

c.d.n.