Termin „permakultura” pochodzi z połączenia dwóch angielskich słów: „permanent” (oznaczającego stałość, ciągłość) i „agriculture” (czyli rolnictwo, uprawa). Koncepcja ta odnosi się do wykorzystywania zachodzących w naturze procesów, takich jak np. działanie mikroorganizmów glebowych. Aby dowiedzieć się dokładnie, co to jest permakultura, zapraszamy serdecznie do dalszej części niniejszego artykułu.
Permakultura – co to jest?
Permakultura nie dąży do maksymalizacji zysków, lecz skupia się na współpracy z naturą. Ma na celu stworzenie zdrowych ekosystemów i zachowanie bioróżnorodności. Łączy różnorodne techniki i zasady wspierające harmonijne współżycie z naturą. Zgodnie z permakulturą kluczowa jest uważna obserwacja i zrozumienie procesów zachodzących w naturze, a następnie zastosowanie tej wiedzy do tworzenia zrównoważonych ogrodów i gospodarstw. Permakultura uwzględnia wiele aspektów, m.in. efektywne wykorzystanie przestrzeni czy zarządzanie zasobami wodnymi.
Ogrody permakulturowe cechują się większą odpornością na zmiany klimatyczne, mniejszym uzależnieniem od zewnętrznych chemikaliów i wyższą produktywnością. Z tego względu permakultura z pewnością może zainteresować konwencjonalnego producenta warzyw.
Permakultura – zasady podstawowe
Permakultura w Polsce nieustannie zyskuje na popularności. Bazuje na pewnych zasadach, wspierających tworzenie ogrodów zrównoważonych i samowystarczalnych. Oto praktyki, które można wdrożyć, aby wcielić te zasady w życie:
- Obserwacja i interakcja – przed przystąpieniem do prac warto poświęcić czas na dokładne przyjrzenie się terenowi. Należy uwzględnić poziom nasłonecznienia, kierunek wiatru i typ gleby.
- Gromadzenie i wykorzystywanie energii – warto zamontować zbiorniki na deszczówkę, aby zyskać zapas wody do nawadniania roślin. Ponadto dobrym pomysłem jest założenie kompostownika, żeby przekształcać resztki organiczne w nawóz.
- Ściółkowanie, a nie kopanie – regularne przekopywanie grządek narusza naturalną, warstwową strukturę gleby i strzępki grzybni. Dodatkowo powoduje, że nasiona chwastów, zostają wprowadzone głębiej do gleby, co sprzyja ich kiełkowaniu. Uprawianie gleby we współpracy z mikroorganizmami i bezkręgowcami zwiększa jej żyzność i zasobność, sprawiając, że rośliny stają się bardziej produktywne, samowystarczalne i odporne na trudne warunki.
- Akceptacja i wykorzystanie zasobów naturalnych – zamiast zwalczać chwasty, warto traktować je jako wskaźniki kondycji gleby lub wykorzystać jako rośliny towarzyszące. Zaleca się stosowanie naturalnych środków ochrony roślin, takich jak napary z pokrzywy lub czosnku.
- Zróżnicowanie – warto sadzić różne gatunki roślin, aby wspierać bioróżnorodność. Zaleca się stosowanie polikultury zamiast monokultur, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników.
Warto pamiętać, że permakultura opiera się na 3 prostych zasadach: troszcz się o Ziemię, troszcz się o ludzi i dziel się nadmiarem. Są one łatwe do zrozumienia, jednak ich wdrożenie wymaga pewnego zaangażowania.