Spotkanie poświęcone uprawie papryki i cukinii miało miejsce 15 sierpnia w gospodarstwie Magdaleny i Przemysława Szatanów w miejscowości Długie. Jego organizatorem była firma Enza Zaden a partnerami firmy Agro-Max, Agro-Mal Ireneusz Sypuła,  Grupa Producentów Rozsad KRASOŃ, Biocont Polska oraz Timac Agro Polska.  

Papryka – odmianowe nowości i standardy

Bernard Zioło przedstawiciel Enza Zaden scharakteryzował odmiany papryk polecane do uprawy w tunelach. Szczególną uwagę zwracał na nową odmianę Mikel F1, której nasiona są w obrocie od tego sezonu. Odmiana ta ma znacząco inne wymagania niż dotychczas dobrze znana odmiana Dragoney F1. Ta ostatnia ze względu na niezwykle mocny system korzeniowy i silny wigor dobrze sobie poradzi na słabszych stanowiskach i zmęczonych uprawą glebach. Wymaga jednak dość specyficznego traktowania – umiarkowanego nawadniania od momentu posadzenia (nawet przesuszania gleby), tak by szybko wprowadzić ją w fazę generatywną. W przeciwnym razie rośliny wyrosną zbyt silne co wcale nie będzie miało przełożenia na plon. Pamiętajmy, że papryka w przeciwieństwie do pomidorów nie reaguje drobnieniem owoców w sytuacji lekkiego deficytu wody. Odmiana Dragoney wymaga o około 30% mniejszych ilości wody w porównaniu do innych odmian – informował specjalista z Enza Zaden. Z kolei odmiana Mikel zachwyca jakością, kształtnych, równych owoców, wybarwionych na czerwony kolor. Pod względem uprawowym wymaga już bardziej intensywnego nawożenia i nawadniania względem odmiany Dragoney.

Wśród odmian papryk kolorowych zaprezentowano odmiany Milena F1 o owocach pomarańczowych oraz Volante F1, przebarwiającą się na kolor żółty. Zaletą obu odmian są kształtne wyrównane owoce, o grubej ściance, a więc i dużej masie. Wśród papryk o wydłużonym kształcie pokazano z kolei odmianę Sixto F1. Więcej o odmianach od Enza Zaden w kolejnym materiale.

Ochrona coraz bardziej naturalna

Gospodarstwo Państwa Szatanów od kilku już sezonów korzysta z rozwiązań do biologicznej ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami od firmy Biocont Polska. Reprezentująca tę firmę Katarzyna Woszczyk wskazywała na takie produkty jak RhizoVital C5 i Rhizore do ochrony systemu korzeniowego przed chorobami odglebowymi. Z kolei parapetami sprawdzającymi się w walce ze szkodniki są Naturalis i Prev-AM. Można również sięgnąć po produkt Pyregard oparty na naturalnej pyretrynie.

Dużo było zapytań o biologiczne możliwości ochrony papryki

Gotowa rozsada staje się popularna

Aleksandra Wronka reprezentująca Grupę Producentów Rozsad KRASOŃ wskazywał na coraz większe zainteresowanie plantatorów z tego regionu gotowymi rozsadami. W tym sezonie firma wyprodukowała ponad 10 mln siewek i gotowej rozsady, głównie na zaopatrzenie plantatorów z radomskiego zagłębia paprykowego. Bardzo dobrze sprawdza się zakup gotowej rozsady w tacach z 150 otworami. Wielu plantatorów traktuje takie rośliny jako pikówkę i przesadza w większe pojemniki. W przypadku zamówień po 15 maja takie rośliny warto posadzić prosto do gruntu w tunelu. Przy dobrze nagrzanej glebie, bardzo szybko się przyjmują i niejednokrotnie szybciej wznawiają wzrost niż rośliny starsze i sadzone wcześniej. Przedstawicielka firmy KRASOŃ zachęcała do składania zamówień na kolejny sezon. Można to robić za pośrednictwem firmy Agro-Max, w której można odebrać zamówione rozsady.

Aleksandra Wronka wskazywała na rosnące zainteresowanie gotową rozsadą papryki

Efektywne i tanie nawożenie

Karol Wieczorek z firmy Timac Agro Polska odniósł się z kolei do wątku nawożenia cukinii. W tym gospodarstwie porównuje się dwa programy. Kontrolny – oparty na standardowych nawozach i ten polecany przez TAP oparty na produktach takich jak Sulfammo, Eurofertil 33 N-Process i Physiomax 75. Wnioski nasuwają się same. Uzyskaliśmy się tu wprawdzie bardzo zbliżone efekty jeśli chodzi o plony, ale obniżyliśmy koszty nawożenia o około 30%. W kontroli na 1 tunel konieczne było zastosowanie łącznie 70 kg nawozów granulowanych. Tymczasem w programie TAP bardzo dobre efekty dało zastosowanie łącznie 4 kg naszych nawozów granulowanych – informował przedstawiciel TAP.

Duże zainteresowanie budziła technologia nawożenia od Timac Agro Polska

Więcej informacji z tego spotkania już niebawem na naszym portalu