Odwiedzamy gospodarstwo Pana Marka Bartosika w Młodyniach Dolnych. Uprawia on warzywa w tunelach foliowych o łącznej powierzchni 1,5 ha. Rośnie w nich papryka i kapusta pekińska. W tym roku mimo wyjątkowo trudnych warunków podczas sadzenia uzyskał bardzo dobre przyjęcia rozsady. Stan roślin po 3 tygodniach od posadzenia jest wręcz imponujący.
Jesteśmy się w tunelu foliowym, gdzie uprawiana jest papryka odmiany Muriel. To rośliny trzy tygodnie od posadzenia. W tego typu uprawach prowadzonych często w monokulturze, odpowiednie przygotowanie gleby jest niezwykle ważne dla zdrowia i kondycji roślin przez cały sezon.
W uprawie papryki, zwłaszcza w monokulturze często napotykamy na problemy związane z chorobami glebowymi, takimi jak uwiędy. Aby sobie z nimi radzić, przygotowanie gleby jest kluczowe. Przed posadzeniem wykonaliśmy analizę gleby. Następnie zastosowaliśmy Carbohumic w ilości 12-50 litrów na tunel foliowy. Przygotowany roztwór rozlaliśmy i zmieszaliśmy z glebą – wyjaśnia Radosław Łaźny. Jest doradcą, który regularnie odwiedza to gospodarstwo. Carbohumic poprawia właściwości fizyczne gleby, pomagając w utrzymaniu wilgoci i wspierając rozwój mikrobiomu glebowego. To zaś pozytywnie wpływa na zdrowotność roślin przez cały okres uprawy.
Świadczy o tym wygląd systemu korzeniowego. Pomimo tego, że od posadzenia papryki panują trudne warunki pogodowe (szczególnie uciążliwe są wysokie temperatury w ciągu dnia), rośliny w ciągu zaledwie 3 tygodni zbudowały potężny system korzeniowy. To będzie kluczowe dla dalszego prawidłowego wzrostu i rozwoju tych roślin. Gospodarz liczy, że zaprocentuje to przede wszystkim bardzo dobrym plonowaniem tej papryki.
Dzięki aplikacji Carbohumicu rośliny mają lepszy dostęp do wody i składników mineralnych, co widać po doskonałym stanie papryki już po trzech tygodniach od posadzenia. Dodatkowo wzrost roślin stymulowany jest poprzez dolistną aplikację Carbohumic Calbor, który wspiera procesy zapylenia i podziałów komórkowych.
W tym gospodarstwie Carbohumic stosuje się także w uprawie kapusty pekińskiej. W tym przypadku, rozlewamy go na całą powierzchnię gleby w ilości 1000 litrów Carbohumicu na hektar. Jest to jednorazowa dawka na zmęczone gleby w celu szybkiej regeneracji. To pomaga w utrzymaniu wody w obrębie płytkiego systemu korzeniowego kapusty. Jak podkreśla Marek Bartosik działanie Carbohumicu widać po lepszym wzroście i kondycji kapusty w porównaniu do lat ubiegłych.
Na koniec warto wspomnieć o dodatkowych zabiegach, takich jak wapnowanie. W uprawie kapusty pekińskiej zabieg ten nie tylko poprawia właściwości gleby. Również niweluje problemy z chorobami glebowymi, jak kiła. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu gleby, możemy liczyć na zdrowe i dobrze rozwijające się rośliny przez cały sezon.