Dieta bogata w owoce i warzywa jest szczególnie ważna jest dla seniorów. W listopadzie przypada Ogólnopolski Dzień Seniora dlatego pragniemy zwrócić szczególnie na prawidłową dietę tych osób, która powinna być odpowiednio zbilansowana. Instytut Żywności i Żywienia opracował Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla naszych seniorów, zawierającą najważniejsze zalecenia, które mogą wpływać na poprawę jakości życia.
Prawidłowa dieta wpływa nie tylko na nasze zdrowie ale także na samopoczucie.
Organizm seniora przechodzi wiele zmian wraz z wiekiem pracuje coraz wolniej, zmniejsza się odporność, procesy przemiany materii ulegają spowolnieniu. Spada kondycja układ pokarmowy- spowalnia się perystaltyka jelit, spada poziom soków trawiennych i zawartość wody w organizmie, a zatem składniki odżywcze są słabiej przyswajane. Dlatego u osób starszych rośnie zapotrzebowanie na niektóre witaminy i składniki mineralne, naturalnego pochodzenia takiego jak owoce i warzywa.
Owoce i warzywa powinny stanowić co najmniej połowę tego co spożywają seniorzy. W dużej mierze jest to związane z dużą gęstością odżywczą. Według ekspertów do spraw żywienia dziennie osoby starsze powinny przyjmować około 400g owoców i warzyw. Przyjmowanie ich powinno odbywać się w co najmniej 5 porcjach zarówno w surowej postaci jak i przetworzonej takiej jak soki czy smoothies.
Soki i smoothies są to produkty o wysokiej wartości odżywczej i dlatego są tak ważne w prawidłowym odżywianiu seniorów ponieważ wraz z wiekiem obniża się zdolność przyswajania substancji odżywczych. Z przeprowadzonych badań obserwacyjnych wynika, że u młodszych kobiet poziom karotenoidów był wyższy niż u starszych, a poziom witaminy E (tokoferolu) był niższy, pomimo tego, że osoby starsze spożywały więcej owoców i soków owocowych. To może sugerować, że różnice w wynikach badań były powiązane z wiekiem i mogły wynikać ze zmiany sposobu magazynowania karotenoidów w organizmie bądź ich niższej biodostępności. Wnioski wskazują więc, że istnieje konieczność spożywania większej ilości warzyw, owoców oraz ich przetworów przez seniorów, co zapewni właściwą ilość odżywczych witamin i innych substancji wpływających pozytywnie na sprawność umysłu. Badania pokazują że sok owocowe w diecie seniorów z otępieniem o łagodnym lub umiarkowanym natężeniu może poprawiać pamięć i procesy poznawcze dzięki zawartych w tym produkcie flawonoidach, w tym antocyjanach.
Soki i smoothies powstają z warzyw i owoców , mają dłuższy termin przydatności do spożycia oraz potwierdzoną jakość i wartości odżywcze. Produkty takie mogą mieć specjalne oznaczenie. Przykładem może być Certyfikowany Produkt (CP) gdzie przy logo są zawsze zamieszczane informacje o zawartych w produkcie składnikach mineralnych i witaminach. Równie cenne w codziennej diecie seniorów są produkty zbożowe które powinny być spożywane w ilości około 25% dziennego spożycia pokarmów oraz nabiał (15-20%) oraz mięso którego spożycie nie powinno przekraczać 0,5 kg na tydzień co powinno stanowić około 10% dziennej porcji pokarmów.