Ogórki w projekcie #100 ton ogórków z hektara rosną i mają się dobrze. W początkowym okresie po posadzeniu rośliny korzystały z zasobu składników pokarmowych zawartych w glebie. W trzecim tygodniu wzrostu rozpoczęto fertygację. W pierwszej fazie dostarczane są przede wszystkim te składniki, które będą miały wpływa na rozbudowę masy wegetatywnej. Jakie w tym celu nawozy warto zastosować? Podpowiada Wojciech Wojcieszek z firmy Yara Poland.
Stanowisko pod uprawę ogórków było nawożone na podstawie wykonanej analizy gleby. Na tej podstawie wprowadzono do gleby wieloskładnikowy nawóz YaraMila Complex oraz saletrę wapniową Nitrabor (czytaj więcej). Przez pierwsze dwa tygodnie po posadzeniu rośliny korzystały z tych zasobów. W trzecim tygodniu wzrostu ogórków rozpoczęto fertygację. Program fertygacyjny został dopasowany do parametrów wody używanej do nawadniania jak też zasobności gleby. Jako pierwszy nawóz stosowany YaraTera Calcinit, czyli saletra wapniowa. W trzecim tygodniu wzrostu do pożywki fertygacyjnej, oprócz azotu i wapnia z Calcinitu dołożone zostały inne składniki z wprowadzoną dawką nawozu KRISTALON.
Ponieważ woda w tym gospodarstwie ma dość wysokie pH (powyżej 7) zastosowane będą dość specyficzne produkty. Zaproponowaliśmy tu dwa specyficzne nawozy z grupy Kristalonów.
Jest to Kristalon Super 17-6-25 + mikro (Vega) w początkowym etapie wzrostu i rozbudowy roślin. Natomiast później używany będzie Kristalon Super 12-12-36 + mikro (Gena). Oba te nawozy zawierają w swoim składzie część fosforu w postaci polifosforanowej, która to forma w warunkach wysokiego pH wody jest znacznie lepiej przyswajalna dla roślin.
Dobre nawożenie to nie tylko odpowiednio dopasowane nawozy do fazy wzrostu roślin, ale też właściwa ilość wody podawanej roślin. Można to określić na podstawie dwóch prostych narzędzi, mianowicie deszczomierza i termometru. Przy wysokich temperaturach jakie panowały w ostatnich dniach (30C) i wietrznej pogodzie, mamy wysoką transpirację z powierzchni roślin i gleby. To sprawia że zapotrzebowanie roślin na wodę jest wysokie. Warto też pamiętać, ze system korzeniowy ogórka rozwija się przede wszystkim w wierzchniej warstwie gleby. Dlatego tutaj zastosowane zostały dwie linie kroplujące na każdy zagon. Warto też podawać wodę i pożywkę często a w niewielkich dawkach – przypomina Wojciech Wojcieszek z Yara Poland. Dobre zaopatrzenie roślin w wodę i składniki pokarmowe będzie miało bezpośredni wpływ na jakość ogórków. Rośliny, które będą niedostatecznie nawadniane będą drobne, zdeformowane i puste w środku. Tym samym tracą swoje parametry handlowe i przydatność do kwaszenia – przypomina ekspert z firmy Yara.
Pełny program nawożenia ogórka polowego oraz innych warzyw wg zaleceń Yara dostępne na stronie: https://www.yara.pl/odzywianie-roslin/warzywa/
Więcej o projekcie przeczytacie na naszej stronie: https://www.warzywapolowe.pl/100-ton-ogorkow-z-hektara/