Kończy się okres produkcji warzyw. Czy to już pora, by myśleć o kolejnym sezonie? Bez wątpienia tak! Pewne działania można planować w oparciu o wnioski z doświadczeń z kończącego się właśnie sezonu, jak i z kilku poprzednich. To co powoli staje się cechą charakterystyczną okoliczności, w jakich plantatorzy uprawiają warzywa, to wyraźne przesunięcie w czasie zimy. Jesienie są ostatnio bardzo długie i ciepłe, ale wiosny mamy późne i chłodne, z niedostateczną ilością radiacji słonecznej. Jak w takich warunkach zapewnić odpowiedni start wegetacyjny warzyw? Istnieją rozwiązania, które mogą pomóc.
Chłody wiosenne
Wbrew medialnemu bombardowaniu informacjami o globalnym ociepleniu, rodzimi plantatorzy od kilku wiosen muszą zmagać się z chłodnymi wiosnami. Ciepła i słońca brakuje w okresie siewu warzyw czy wysadzania rozsady. Brakuje ich także w czasie, gdy warzywa powinny intensywnie przyrastać. W maju tego roku przymrozki nocne na większości terytorium kraju trwały od 4 do 11 maja, choć tradycyjnie noce z wskazaniami termometrów poniżej 0°C występują w pierwszej połowie maja nie więcej niż dwu, trzykrotnie. Co gorsza, nocne przymrozki na niektórych plantacjach w Polsce zanotowano w 2023 roku jeszcze także pod koniec tegoż miesiąca i nawet w czerwcu! Dni naprawdę ciepłych i słonecznych było jak na lekarstwo, więc gleba w której rosną warzywa i z której pobierają składniki odżywcze nie mogła się dostatecznie ogrzać.
Zaburzenia dotyczyły przede wszystkim płynnego pobierania fosforu, a więc składnika niezwykle istotnego wiosną z uwagi przede wszystkim na budowę systemu korzeniowego roślin, który mógłby je przygotować na ewentualne niedobory wody w późniejszych okresach wegetacyjnych. A z taką sytuacją mieliśmy przecież do czynienia w drugiej części wiosny 2023 roku. Jeżeli przebieg pogody w sezonie 2024 będzie przypominał ten z bieżącego roku, to bardzo istotne stanie się wzmocnienie roślin już w ich pierwszych fazach rozwojowych. Odpowiedni start wegetacji warzyw jest bowiem punktem wyjścia do dalszej ich uprawy z zachowaniem realnych szans na odniesienie sukcesu produkcyjnego i finansowego.
Odpowiedni start wegetacji warzyw – jak go zapewnić?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy wskazać warunki konieczne do spełnienia w realizacji celu jakim jest zapewnienie komfortu roślinom we wczesnych fazach ich wegetacji. Przede wszystkim, istotne jest na tym etapie zintensyfikowanie tempa wzrostu systemu korzeniowego. Na jego dynamiczną budowę szansę ma jedynie dobrze odżywiona roślina, co sprawia, że mówić można o pewnej spirali zależności: zaopatrzenie rośliny w składniki pokarmowe pomoże jej zbudować silny system korzeniowy, który z kolei umożliwi jej potem efektywne pobieranie wody i elementów odżywczych z roztworu glebowego. Może się więc bardzo prawdopodobnie okazać, że w okresie niekorzystnej dla wegetacji warzyw wiosennej pogody w 2024 roku wykonanie zabiegu żywienia nalistnego roślin będzie krokiem nie tylko korzystnym, ale wręcz niezbędnym.
Czym odżywić rośliny wiosną?
W tym okresie w wielu przypadkach na pierwszy plan przebija się konieczność efektywnego zaopatrzenia roślin w fosfor. Elvita Start to produkt na bazie aktywnego fosforu, co przekłada się na bardzo szybką skuteczność w jego działaniu. To rozwiązanie dla tych warzywników, którym zależy, by ich uprawy wystartowały z wegetacją możliwie jak najszybciej, choćby aura rzucała kłody pod nogi.
Oprócz odżywienia roślin w stresowych warunkach znaczenia nabiera także biostymulacja ich rozwoju. Elvita Promes to nawóz dolistny będący kompozycją hormonów roślinnych (cytokinin oraz auksyn), mających na celu polepszenie rozwoju systemu korzeniowego oraz budowy części nadziemnej roślin. Nawóz jest całkowicie naturalny, zawiera wyciągi z drożdży oraz brunatnych glonów morskich Ecklonia maxima. Taki zestaw produktów zastosowany na plantacji wczesną wiosną odżywi warzywa w azot, fosfor, magnez, a także żelazo i cynk, co poprawi ich mrozoodporność na wypadek wystąpienia radykalnych spadków temperatur. Spółka Frusto oferuje producentom warzyw zestaw przewidziany na 2 ha kwatery w skład którego wchodzą oba wymienione wyżej produkty. Dla uzyskania pełnego efektu należy je zaaplikować dwukrotnie we wczesnych fazach wzrostu roślin w dawce Elvita Start 1,5 l/ha + Elvita Promes 0,5 l/ha. To wyjątkowo silne połącznie, które zapewni odpowiedni start wegetacyjny warzyw a ich producentom umożliwi uzyskanie wysokojakościowego plonu za który rynek zapewni właściwą gratyfikację.
Materiał promocyjny Frusto Sp. z o.o.